to top

İnternet Oyunlarıyla Duygusal Bağ Kuruyor…

İnternet oyunlarıyla duygusal bağ kuran pek çok kadın vardır.
“Birçok insan, internet ortamında oynanan oyunlarla çoğunlukla duygusal bağ kuruyor. Şiddet veya şiddete yönelik davranışlara neden olan ortamlarla karşılaşmamız, duygusal hafızamızı harekete geçirir, o da bilişsel hafızamızın önüne geçer”
Düzce Üniversitesi  (DÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı  Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ataoğlu, bireylerin internetteki oyunlarla duygusal bağ  kurduğunu belirterek, “Şiddet veya şiddete yönelik davranışlara neden olan  ortamlarla karşılaşmamız, duygusal hafızamızı harekete geçirir, o da bilişsel  hafızamızın önüne geçer” dedi. 
 
İnternet ve sosyal paylaşım  siteleri aracılığıyla oynanan oyunların yetişkinler ve çocuklar üzerinde farklı  etkileşimleri olduğunu söyledi, 
 
Yetişkinlerin internetteki oyunlara zaman geçirmek amacıyla  başladığını aktaran Ataoğlu, zamanla bağımlılık oluştuğunu savundu. 
 
”Kişi, oyuna odaklanarak sıkıntılarından uzaklaştığını hissettiği  zaman kendini iyi hisseder, bu odaklanmasını pekiştirir ve oyun oynamayı  sürdürür” diyen Ataoğlu, bir süre sonra oyun dışındaki zamanın sıkıcı hale  gelebildiğini, bireylerin oyun oynayınca mutlu hissetmeye başladığını kaydetti. 
 
Korku, heyecan ve haz 
Birçok insanın internetteki oyunlarla duygusal bağ kurduğuna işaret  eden Ataoğlu, şöyle konuştu: 
 
 ”Bu duygusal bağımlılığın içinde her türlü duygu olabilir. Korku,  heyecan ve haz. Duygusal bağımlılığın kötü taraflarından birisi de internet  üzerinde oynadığımız herhangi bir oyunun bize duygusal bağımlılık, duygusal  öğretme yaşatmasıdır. Özellikle şiddet veya şiddete yönelik davranışlara neden  olan ortamlarla karşılaşmamız duygusal hafızamızı harekete geçerir o da bilişsel  hafızamızın önüne geçer. İnsanlar heyecan ve öfke gibi anlarda, duygusal  hafızalarını kullanır. Çocuklar için özellikle internet oyunlarının şiddete dönük  olmaması gerekir çünkü çocuklar için şiddete dönük olarak hafıza neyle yüklüyse  ilk davranışları onunla ilgili olur. İnternet ortamında geçirecekleri zamanı  kısıtlamalı ve yaşıtlarıyla daha insancıl ilişkilere yöneltmemiz gerekir.” 
 
Sanal kumar oyunlarının ekonomik felaketlere yol açtığını vurgulayan  Ataoğlu, son aylarda bu konuda artış olduğunu dile getirdi. 
 
“Bu durum ekonomik sorunlar yaratıyor” diyen Ataoğlu, “Uzun süre  internet ortamında bulunulması aile, iş ve sosyal hayatı etkiliyor. Ailede  sorunlara, iş hayatında verimsizliğe, başarısızlığa, sosyal hayatta ise  izolasyona yol açmaktadır. Heyecan ve ödüllendirmeyi yaşama duygusu internette  oynanan oyunlara karşı bizi koşullandırır. Kazanma ve heyecan duygusu bir müddet  sonra kayıplara, kayıpları telafi etmeye, yerine koymaya dönük bir kısır döngü  oluşturur. Bu da günümüzde insanların bir çok sorun yaşamasına neden olmaktadır”  ifadesini kullandı. 
 
Ataoğlu, bireylerin internet oyunları konusunda bilinçlendirilmesi ve  farkındalık kazandırılması gerektiğini sözlerine ekledi. 
 
 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.