to top

“Hayır” Diyen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Çocuklar bazı durumlarda size “evet” demeyebilir ve size karşı gelebilir. Böylesi durumlarda “hayır” diyen çocuğunuza asla ısrarcı olmayınız.

Çocuğunuza zorla yemek yedirmek karşılığında “hayır” cevabını almak bütün anneleri üzer.. Ancak annelerin ısrarcı tavırları çocuklarda olumsuz etkiler bırakabilir. Çocuğunuzun o anki psikolojisi olumsuz olabilir, morali kötü olabilir böyle anlarda çocuğunuza ısrar etmeyin ve kendi haline bırakın. Durumu gözlemleyerek anlamaya çalışın çünkü muhtemelen çocuğunuz konuşmaktan da kaçınacaktır.

Çocuğun “hayır” demesi sizinle arasına mesafe koymak istemesi demektir. Sizden uzaklaşması anlamına gelir. Çocuğunuzun bir birey olduğunu, duyguları, tercihleri olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu tercihleri konusunda özgür ve rahat bırakın. Kendisiyle baş başa kalıp kendisini anlamasını, duygusunu tek başına yaşamasına izin verin. Unutmayın, çocuklarında zaman zaman yalnızlığa ihtiyacı olabilir.

 

Çocuğunuz size “hayır” dediği halde zorla ona istediğinizi yaptırırsanız eğer çocuğunuz geleceHayır Diyen Çocuğa Nasıl Davranmalıkte bu kelimenin yersiz, işe yaramaz bir kelime olduğunu düşünecek ve hiç kullanmayacak yapmaması gereken yanlış şeyleri de “hayır” demeyeceği için yapacaktır. Bu yüzden çocuğunuz henüz küçükken “hayır” demeyi öğrenmeli.

Çocuğunuza zorla düşüncelerinizi, tercihlerinizi, yaptırmak istediklerinizi yaptırmayınız. Onu kendi haline bıraktığınızda doğal olarak size yönlenecektir. Unutmayın, “hayır” demeyi erken yaşta öğrenen çocuk gelecekte kendi ayakları üzerinde durabilen ve kendini koruyabilen bir birey olacaktır.

Çocuğunu size “hayır” dediğinde ona küsmeyin ve duygu sömürüsü yapmayın. Böylesi durumlarda çocuk kendisiyle çatışmaya başlar. Vicdanı zedelenir ve kişisel zorlanma yaşar.

Küçük yaşlarda “hayır” demesini öğrenen bir çocuk büyüdüğünde kendisine sunulan kötü alışkanlıkları da reddecek “hayır” diyebilecektir. Örneğin ona bir arkadaşı sigara uzattığında “hayır” diyebilecektir.

Eğer çocuğunuz hayır diyemezse arkadaş ilişkilerinde, özel ilişkilerde pasif ve edilgen olacaktır. Hep başkaları tarafından yönlendirilecek ve başkalarına bağımlı kalacak kendi görüşlerini, fikirlerini, tercihlerini bir başkasına kabul ettiremeyecektir. Kendisini iyi bir şekilde ifade edemeyecek bir anlamda kişilik bozukluğu yaşayacaktır. Bu da onu yalancı, iki yüzlü biri yapacaktır.

Bu yüzden sevgili anne ve babalar çocuğunuz henüz küçükken size “hayır” diyorsa üzülmeyin aksine sevinin.


admin

Sorry, the comment form is closed at this time.