Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
Hassas Ciltlere Özel

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

Hassas Ciltlere Özel

Tozdan, dumandan ve stresten etkilenen bir cilde sahipseniz hassas bir cildiniz var demektir. Böyle ciltlere ne uygulasak da olumlu sonuçlar almayabiliriz. Ancak çaresi yok değil. Bunun için yediklerimize ve stesten biraz olsun uzak durmak da yarar var. 

Dikkat! Cildiniz hiç nedensiz kızarıp yara ya da döküntülerle “bana özen göster” diyorsa, hassas bir cilde sahip olduğunuz konusunda da alarm veriyor demektir.

Sorunsuz bir cildiniz varken bir gün uyanıp hiç ummadığınız bir tepkiyle karşılaşabilirsiniz. Her zaman kullandığınız kreminiz alerji yapabilir, sabuna dokunmaya bile tahammül edemeyebilirsiniz. Cildiniz alışkın olduğu ürünlere zaman içinde tepki veriyorsa, o zaman altında yatan sebebi araştırmak gerekir. Detaylı bir sağlık muayenesinden geçerek asıl sebebi bulmak çok önemli. Ancak sadece hassasiyet çıkıyorsa bu durumda da dikkat edilecek noktalar var.

1 – ETİKETLERİ OKUYUN
Çoğu kişi medikal ilaçların bile prospektüsünü bile okumazken güzellik ürünlerinin açıklamalarına itimat etmeleri ne kadar kolay olabilir. Oysa tavsiyeden ziyade cildinizin neye duyarlı olduğunu etken maddelerin neler olduğunu öğrenerek anlayabilirsiniz. Öncelikle kullandığınız ürünlerdeki içeriklerin listesini çıkarın. Çünkü özellikle hassas ciltler çoğunlukla aynı maddelere tepki gösterir.
İPUCU: Genellikle tahriş eden maddeleri tespit edin. En çok alerji yapan altı maddeyi ezberleyin ve onlardan sakının. Kendiniz için en iyi ürünü satın almadan önce bilgi sahibi olun. Örneğin alkol, cildin kurumasını tetikler.
2 – YİYECEK GÜNLÜĞÜ TUTUN
Alerjik ciltlerin çoğu karma ciltlerdir. Stres, öfke patlamaları dışında cildinizi de olumsuz etkiler, bunu aklınızdan çıkarmayın. Günlük antihistaminik ilaç kullanıyor olsanız dahi alerjinizin tamamen geçmesi uzun zaman alabilir. Aylık periyod dönemlerinizde vücudunuz isilik dökebilir, ateşiniz çıkabilir. Tüm bunları minimize etmenin en kolay yolu her gün ne yediğinizi not etmenizdir. Kısa süre içinde size dokunan gıdaları da keşfedebilirsiniz.
İPUCU: Beslenme düzeninizde büyük değişiklikler yapmayın. Bunu başarmak zordur ve sizi bitkin düşürür. Örneğin, şarap içmeyi seviyorsanız ve şarap cildinizi olumsuz etkiliyorsa kırmızı şarap yerine beyaz şarabı tercih edin. Çünkü kırmızı şarap beyaz şaraba göre daha fazla histamin içerir. Alkol miktarını da cildinizin vereceği tepkiye göre ayarlayın.

3 – DOĞAL HER ZAMAN EN İYİ OLAN DEĞİLDİR
Doğal ürün kullanmanın en iyi yöntem olduğunu düşünebilirsiniz. ‘Doğal’ ya da ‘organik’ olarak adlandırılan ürünler bazen daha kötü reaksiyon vermenize sebep olabilir. Bazen bu ürünler yapay kokular ve hassas koruyucular gibi kimyasal deterjanlar içerebilirler.
İPUCU: Ürün satın alırken sertifikalı organik ürünleri tercih edin. Çünkü organik ürünler tüm şikayetler göz önüne bulundurularak en saf halde üretilir ve ambalajlanır. Satın alırken mutlaka ürünlerin üzerinde Ecocert gibi uluslararası denetimli logo arayın.

4 – CİLDİNİZİ DİNLENDİRİN
Kulaktan dolma ürünleri kullanmayı bırakın. Çünkü bunlar normal ciltler içindir. Cildinize kendini toplaması için zaman tanıyın. Örneğin onu günde bir kez nemlendirin ve temizleyin. Köpük temizleyicilerden uzak durun. Bu formdaki ürünler kimyasal deterjanlar içerir, cildinizin doğal yağının yok olmasına yol açar. Bu da cildinizin aşırı yağ üretmesine sebep olur.
İPUCU: Gün içinde cildinizi nemlendirmek için termal ya da cilt nemlendirmeye yönelik üretilen sprey suyu çantanızdan eksik etmeyin.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved