to top

Hangover’la Baş Etmenin 6 Kuralı

1. Kem gözlere şiş

Akşamdan kalmanın alametifarikası şiş gözlerin sebebi, alkolün etkisiyle kılcal damarların genişlemesi. Bunu önlemek veya geçirmek ise imkansız değil. Her ne kadar bol alkollü bir gecenin sonunda makyaj çıkarmamak beynelmilel prensiplerinden biri olsa da, ertesi gün yorgun gözükmek istemiyorsanız, yüzünüzü silmenizde fayda var. Uyurken başınızın altına fazladan bir yastık koymanız da dolaşımınızı hızlandıracak. Uyandığınızda ise içerisinde kafein ve/veya yoğun nemlendirici bulunan biz göz kremine dört elle sarılın ve aydınlatıcı etkiye de sahip bir concealer’la olası halkaları gizleyin. Makyaj yapacak haliniz yoksa da gözlerinizi açmaya yardımcı olacak bir maskarayı sürebilirsiniz.

Editörün notu: Akşamdan kalma olduğunuz günlerde cildinizde ton farkları ve kızarıklıklar olabilir. Mineral bazlı bir fondöten ve yüzünüze yaşama belirtisi getirecek abartısız bir allık uygulayın.

2. Aç susuz

Bolca içki içilen bir gecenin sabahında uyandığımızda genellikle ilk yaptığımız şey bir bardak su içmek olur. Alkolün diüretik oluşu, vücutta su kaybına neden olur. Bu sebeple, vücudunuza kulak verin ve içebildiğiniz kadar su için. Her ne kadar sizi kendinize getirecek olan şey art arda içilecek birkaç tane double espresso gibi görünse de, kahve vücudunuzu daha da susuz bırakacaktır. Cildiniz de susuz kalacağından, mümkünse uyumadan önce cildinize yoğun nem içeren bir krem, uyandıktan sonra da hem göz çevrenize hem de yüzünüze anti aging etkisi olan bir krem uygulayın.

3. Sıcak değil, alkol teri

Gözlerinizin de şişmesine neden olan genişleyen damarlar, terleyerek uyanmanızın da suçlusu. Daha çok terlemeniz, saçlarınızın da sanki bir haftadır yıkamıyormuşsunuz gibi yağ içinde kalmasına sebep olabilir. Her ne kadar uyanır uyanmaz kendinizi duşa atmak ve arındırıcı bir şampuanla saçlarınızı yıkamayı öneriyor olsak da, işe geç kalmanın ve akşamdan kalmanın üşengeçliğinin de farkındayız. Tembel hangover sendromunun en büyük kurtarıcısı bir kuru şampuan olabilir.

4. Spor ikilemi

Akşamdan kalma uyandınız ve evvelsi gece shot yaptığınız kalorileri hatırladınız. Her ne kadar bu sizde spora gitme isteği uyandırsa da, yataktan kalkmakta bile zorlandığınız bir günde spora gitmenizin bir faydası yok. Hatta zararı bile olabilir. Dengeniz normale göre çok daha kötü olacağından sporda sakatlanma riskiniz artabilir. Ancak eğer haliniz varsa ve spor salonuna gitmeyi kafanıza koyduysanız, her zamanki rutininizden çok daha hafif bir program uygulamalısınız.

5. Akşamdan kalmaya gıda takviyesi

Beslenme ve diyet uzmanı Dilara Koçak’ın beslenme tüyolarına kulak verin.

  • Çay ve kahve vücudunuzun daha susuz kalmasına sebep olduğundan, midenizi yatıştıracak ve toksinleri atmanıza yardımcı olacak bitki çaylarını, içine bir dilim limon koyarak tüketin. Papatya, rezene, adaçayı kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.
  • Muz hem iyi bir enerji kaynağıdır, hem de içerdiği potasyumla yenilenmenizi ve midenizin yatışmasını sağlar.
  • Gün içerisinde az yağlı, düşük glisemik endeksli kompleks karbonhidratlar seçerek onca alkolden hassaslaşmış midenize daha fazla yük eklemeyin.
  • Toksinlerden arınmak için sauna veya buhar banyosu yapabilirsiniz. Ancak bu vücudunuzdan daha fazla su atılmasına neden olacağından, daha fazla su tüketmeniz gerekir. Ayran ve soda karışımını da deneyebilirsiniz.

6. Kendinize gelmeniz için özel bir karışım

1 litre su, 1 demet maydanoz, 1 çay kaşığı toz zencefili kanattıktan sonra içine 1 çay kaşığı bal, yarım limonun suyu ve taze nane yaprakları ekleyin. Bu karışımı gün boyu içerek enerji kazanabilirsiniz.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.