to top

Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenilir?

Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olması ve uygun iklime sahip olması nedeniyle hemen her mevsim sağlıklı balık tüketmemiz mümkün.

Ülkemizde Eylül ayı ile başlayan balık mevsiminin ilk mahsulü Palamut’tur. Palamut’un en lezzetli ve en yağlı olduğu ay ise Kasım ayıdır.

Palamut’tan sonra Çinekop balığının en güzel zamanları başlar. Çinekop’un ayı Aralıktır. Çinekop bu ayda yağlanır ve özellikle ızgara için en lezzetli hale gelir.

Nesli tükenmekte olan Lüfer Balığı da Aralık ayında tezgahlarda yer alır. Kalkan Balığı Ocak ayında başlar, Mayıs ayına kadar devam eder. En güzel zamanı ise Nisandır. Çünkü bu dönemde yumurtlama öncesi oldukça yağ depolamıştır.

Hamsi Balığı Karadeniz ve Marmara da avlanan Kasım ayında en yağlı dönemini yaşayan küçük ama lezzetli bir balık türüdür. Üstelik özellikle baş kısmında bulunan bazı vitamin ve mineraller çocukların zihinsel gelişimi için çok faydalıdır. Kar yağışı bu balığı daha da yağlı yapar. Izgara ve tavası lezzetli olacağı gibi Karadenizlilerin kendilerine has bir çok özel ve leziz tarifleri de vardır.

Çupra ve Levrek her zaman tüketilebilir. Bu balık türlerinin de nesli tükenmek üzere olduğundan bu balıkların yetiştirildiği çiftlikler çoğalmaktadırlar.

Sardalya yaz balığıdır. En yağlı ve en güzel dönemi Hazirandır.

Uskumru da nesli tükenmek üzere olan bir balık türüdür. Bu nedenle çoğu zaman yurtdışından ithal edilir. Ülkemizde ise Çanakkale civarında avlanır.

Beyaz etler arasında en sağlıklı olan balığı haftada en az iki kez tüketmekte fayda var.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.