Yukarı

Hangi Bitki Çaylarını Tüketmeliyiz?

Soğuk havaların başlamasıyla birlikte bitki çaylarına olan ilgide artmaya başladı. Her bitki çayı sağlığa yararlıdır diye bir beş söz konusu değil. Bağışıklık sisteminize göre bitki çaylarını tüketmeniz gerekiyor bu yüzden doktorunuzla bu konuyu konuşup sizin için doğru olan çayları tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. 

Düşük kalorili bitki çayları, sizi hem rahatlatır hem de kışın hastalıklara karşı bağışıklık kazanmanızı sağlar. Hangi şifalı çayın hangi derde deva olduğunu yazımızda…

Isırgan otu

Taze ısırgan otu yapraklarına ya da sapına dokunmak oldukça acı vericidir. Ancak bu bitli, yüzyıllardır birçok kültür tarafından kullanılır. Dışının dikenli ve sert olmasına rağmen, ısırgan otu yapraklarından elde edilen çay, kansızlık, yüksek tansiyon, romatizma, grip, öksürük, böbrek ve dalak problemleri gibi birçok sorunu tedavi ediyor. Avrupa’da geleneksel olarak vücuttan fazla suyun atılması amacıyla idrar söktürücü ve organları temizlemek için detoks amacıyla kullanılıyor.

Papatya çayı

Papatya çayı tüm dünyada bilinir ve sıklıkla kullanılır. Mideyi rahatlatıp şişkinliği azaltır, sindirim sistemini düzenler. Aynı zamanda rahatlamanızı sağlayarak stresi azaltır. Bazı insanlar papatyaya karşı alerjik olabilir bu yüzden papatya çayını tüketmemeliler. Uyku sorunu çekenler, yatmadan evvel bir fincan papatya çayı tüketsin. Zihni ve bedeni rahatlatan papatya çayı mışıl mışıl uyumanızı sağlar.

Zencefil çayı

Güçlü bir uyarıcı olan zencefil enerji verir. Sindirim sisteminizi uyarır ve rahatlatır, mide bulantısına da iyi gelir. Deniz tutmasına, baş dönmesine iyi gelen zencefil, kronik ve romatizmal ağrıları da azaltır. Solunum yollarını açar ve alerjik reaksiyonları azaltır. Soğuk algınlığı belirtilerini de hafifletir.

Nane çayı

Enfes bir tadı olan nane rahatlamanızı sağlar. Sindirim sisteminizi düzene sokan nane, midedeki gazı da alır. Bağırsaklarında problem yaşayan ve böbrek taşı düşüren kişilere de önerilir. Mide bulantısı ve kusma sorunu yaşayanlar bir fincan nane çayı ile rahatlayabilir. Kalbi sıkışanlar ise nane çayından uzak durmalı. Herpes virüs hastalığına da çare olur. Nane çayının taze aroması nefesinizi ferahlatır. Kas ağrısı, kronik ağrı, öksürük ve astıma da çare olan nane çayı, stresi de azaltır. Nane çayının buharını solumak burun tıkanıklığını giderir ve sinüsleri açar. Nane yıl boyunca kolaylıkla bulunabilir ancak en güçlü ve en iyi nane sıcak havalarda yetişir.

Lavanta çayı

Lavantaya güzel kokusunu, mor, mavimsi mor çiçeklerinin içinde bulunan yağ verir. Kozmetik ürünlere, parfümlere ve hatta tatlılara da katılan lavantanın cay2tedavi edici özellikleri de yüzyıllarca bilinir. Bir fincan lavanta çayı zihninizi ve bedeninizi rahatlatır, mışıl mışıl uyumanızı sağlar. Depresyonda hissettiğiniz zaman, lavanta çayı sayesinde moralinizi düzeltebilirsiniz. Midedeki gazı ve şişkinliği alan lavanta çayı, bağırsak enfeksiyonlarını da tedavi eder. Lavanta çayı ile göğsünüzü silerek öksürük, bronşit, astım, grip ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarına çare bulabilirsiniz. Lavanta ateşi düşürmek için de kullanılır. Lavanta yaraları, kesikleri ve şişkinlikleri de iyileştirir.

Melisa çayı

Melisa bitkisi nane familyasındandır ve genel olarak sakinleştirici etkisiyle bilinir. Kurutulmuş yaprakları çay olarak tüketilir, ancak kapsül, krem, yağ formatında da bulabilirsiniz. Melisa çayı sinirleri ve stresi yatıştırır. Melisa çay torbalarını buz dolabına koyarsanız herpes virüs sayesinde meydana gelen uçukları yatıştırabilirsiniz. Melisa çayı uykusuzluk derdine de deva olur. Nane ve melisa çayını karıştırarak sindirim sistemini yatırştırabilir, midedeki gazları alabilirsiniz. Hafızayı güçlendirip moralinizi düzeltmek için de bu çayı tüketin.

Biberiye çayı

Yaprak dökmeyen küçük bir ağaca benzeyen biberiye bitkisi çam kokusuna benzer kokusuyla başta balık ve et yenmekleri olmak üzere mutfaklarda pek çok yemeğe lezzet vermek amacıyla kullanılıyor. Yemeklerde sıklıkla kullanılan biberiye otundan oldukça sağlıklı bir çay çeşidi de üretiliyor. Kasların rahatlamasını sağlayan biberiye sindirim sistemini de rahatlatıyor. Dalak ve karaciğerinden rahatsızlık duyanlar biberiye çayı sayesinde bu semptomları hafifletebilir. Biberiye çayı astım ve öksürük nöbetlerini de hafifletiyor.

Ebegümeci çayı

Ebegümeci, deniz, bataklık ve nehir kenarlarına, rutubetli ortamlara özgü bir bitkidir. Kuru ebegümeci çiçeğinden elde edilen çay tam bir şifa deposu. C Vitamini zengini ebegümeci çayı yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarıyor. Ebegümeci çayı hipertansiyon rahatsızlığını da azaltıyor. Güçlü bir antioksidan olan ebegümeci, vücudu serbest radikallerin hasar verici etkisine karşı da koruyor. Boğaz kuruluğuna iyi geldiği gibi gastrit ülser tedavisinde de kullanılır.

Yeşil çay

Alabildiğine zengin bir antioksidan deposu olan yeşil çay, birbirinden faydalı tedavi edici özellik içeriyor. Kanser riskini düşüren yeşil çay, sigaranın kanserojen etkisini bile azaltıyor. Yeşil çay, serbest radikallerin etkisini azaltan polifenoller içerir ve vücutta tümör oluşumunu engeller. Kolesterol ve trigliserit seviyesini düşüren yeşil çay, kalp sağlığına faydalıdır. Yüksek tansiyonu düşürür, dişlerin çürümesini önler ve hastalığa sebep olan virüsleri engeller.

Kakule çayı

Hindistan ve Guatemala’da yetişen kakule bitkisinin hem beyaz çiçekleri hem de aromatik tohumları çay üretiminde kullanılıyor. Kakule çayının yoğun, tatlı aromalı bir lezzeti vardır. Sindirim sistemini düzenleyen bu çay mide ağrısını dindirir ve mide bulantısına da iyi gelir. Eğer çok kahve tüketen biriyseniz kakule çayı da için, böylece vücuttaki fazla kafeini atmış olursunuz. Kakule çayı duygusal iniş çıkışları da düzene sokuyor. Bitkinin uçucu yağ içeren tohumları çeşitli hastalıkların tedavisinde tıbbi amaçlı olarak ve parfüm sektöründe de kullanılır. Kakule baharatı ise Asya mutfağında sıklıkla tüketiliyor.

Devedikeni çayı

Karaciğeri tüm zehirli ve zararlı maddelerden arındırıp karaciğer hücrelerinin yenilenmesini destekliyor. Devedikeni içinde bulunan silymarin ve silyin adlı kimyasallar gıdalar yoluyla alınan zararlı toksinlerin vücut tarafından emilmeden vücuttan atılmasını sağlıyor. Ayrıca devedikeni, mantar zehirlenmesine karşı da etkili bir bitki olarak biliniyor. En ağır karaciğer rahatsızlıklarında bile gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz ve bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Kuşburnu çayı

Kuşburnu gül meyvesi olarak bilinir. Bitki üç metreye kadar uzayabilir ve çok güzel kokulu beyaz çiçekler açar. İyi bir C Vitamini kaynağı olduğu için nezle, cay4grip gibi hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Kan basıncını düzenler, romatizmal ağrıları hafifletir ve kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatır.

Limon otu çayı

Bu bitkinin verdiği mayhoş lezzet, hem yemeklere hem de çaya yakışıyor. Yemeklerin ardından içilmesi önerilen limon otu çayı, hazmı kolaylaştırıyor. Yemeklerin ardından günde iki bardak tüketebilirsiniz. Ayrıca bu yaprakları pasta ve dondurmalarda da kullanabilirsiniz. Hamileler ve emzirenler bu bitkiyi kullanmamalı.

Ekinezya çayı

Bu çay soğuk algınlığını tedavi etmek için kullanılır. Bağışıklık sistemini geliştirip ağrıyı azaltan, çok güçlü antioksidan maddeler içeren bir bitkidir. Bitkinin yaprak ve çiçekleri, bağışıklık sistemini güçlendiren polisakkaritler içeriyor. Antiseptik özelliği olan ekinezya çayı, boğaz ağrısına iyi geliyor, kuru öksürüğü, kas ve eklem ağrılarını en aza indiriyor. Kansere karşı koruma amaçlı ve basur tedavisinde de kullanabilirsiniz.

Böğürtlen yaprağı

Güneşte kurutulmuş böğürtlen yapraklarını sıcak suda demleyince muhteşem kokulu bir çay elde edersiniz. Araştırmalar böğürtlen yaprağının, önemli bir antioksidan madde olan flavonoidler yönünden zengin olduğunu ortaya çıkarıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirip kalp sağlığını korur. Boğaz ağrısına, ishal ve basura iyi gelir. Varis tedavisinde de kullanılıyor.

Akdiken çayı

Akdiken bitkisinin yaprak, çiçek ve meyveleri, çay demlerken aroma katmak için kullanılır. Flavonoid kompleksleri içeren bu bitki, kan damarlarını rahatlatıp kan dolaşımını düzene sokuyor ve kalp çarpıntısını engelliyor. Akdiken meyvesi, aynı zamanda vücuttaki fazla tuzun atılmasını sağlayarak vücudun fazla su tutmasını engelliyor. Kabızlığı gideren akdiken çayı, bağırsakları temizlemek ve basur tedavisinde de kullanılıyor.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved