Yukarı

Hamilelikte Yapılması Gereken Aşılar Nelerdir?

Hepatit B aşısı: Taşıyıcı annelerin bebeklerine doğum esnasında hastalık bulaşabilir. Bu nedenle hepatit B taşıyıcı annelerin bebeklerine doğar doğmaz ilk 12 saatte hepatit B aşısı ve immunglobulini uygulanmalıdır. Eşi hepatit B taşıyıcı olan gebeler o zamana dek aşı yaptırmamışsa hamilelikte muhakkak aşılanmalıdır.

İnfluenza (grip) aşısı: İnfluenza aşısı her sene oluşan antijene göre hazırlanan ölü virüs aşısıdır. Hamilelikte kullanımında herhangi bir olumsuz etki bildirilmemiştir. Emzirme döneminde de güvenle yapılabilir. Hamileliğin 2. ve 3. trimesterini influenza mevsiminde geçirecek olan bütün hamilelere influenza aşısı yapılmalıdır.

Tetanos aşısı: Daha önce aşı yaptırmamış hamile kadınlara hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde birer ay arayla iki doz verilir. İlkinden altı ay sonra üçüncü doz tekrarlanılır. Daha evvel tetanos aşıları serisini tamamlamış hamilelerde 10 seneden fazla süre geçmişse tek doz verilir.
Yenidoğan döneminde bebekte gelişebilecek tetanoz %60 ölümcül olacaktır, bunun önlenmesi bakımından bu aşılar çok mühimdir.

Kuduz aşısı: Hamilelikte şüpheli hayvanlarla temas durumunda kuduz aşısı ve immunglobulin yapılmalıdır.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort