Yukarı

Hamilelikte MR çektirmek zararlı mı?

Anne adayı bebek sahibi olacağını öğrendiği andan itibaren bebeğin sağlığı için zararlı olabilecek her türlü etkiye karşı koruma içgüdüsü ile hareket eder. Bunlardan bir tanesi de MR çektirmektir. Uzmanlar MR’nin bebek ve anne sağlığına hiçbir etkisi olmadığı görüşündeler. Hatta bazı durumlar vardır ki anne ve bebek için MR çektirmek gerekli hale gelebilir.

MR insan vücudunun hemen hemen tüm organlarında hastalıkları teşhis amacıyla tıpta sıkça kullanılan bu yöntem; özellikle beyin, omurga, eklemler, damarlar, alt ve üst karın bölgeleri, prostat ve meme görüntülemede sıkça tercih ediliyor. Ayrıca son yıllarda kalp hastalıklarının teşhisinde de kullanımı mevcut.

MR, radyasyon içermediğinden ve hastalıkları teşhis başarısı yüksek olduğundan güvenilir bir yöntem. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta bu MR ilaçlı yapılmaması gerektiğidir. Ancak mecbur kalınırsa uzman doktordan yardım alınmalıdır.

Bazı durumlarda fetal MR gerekebilir. Bu gibi gerekliliklerde ise ilk üç ay fetal MR çekimi mecbur kalınmadığı sürece uzmanlar tarafından önerilmiyor.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort