Yukarı

Hamilelikte Kaşıntı

Hamilelerin takriben yüzde 20’si çeşitli derecelerde kaşıntıdan yakınmaktadır. Hamilelik sırasında vücutta kaşıntı, çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Hangi sebeple olursa olsun hamilelikte kaşıntı mutlaka doktora başvurulması gereken bir haldir. Bunların en bilinenlerinden birisi gebelik kolestazıdır.

Bunun haricinde hamilelikte karın ve diğer bölgelerin gerilmesine bağlı oluşan çatlaklar da kaşıntıya neden olabilir. Alerji, egzama, kontakt dermatit, ciltte mantar enfeksiyonu ve diğer dermatolojik hastalıklar da hamilelik dönemine rastlamış olabilir. Böcek sokması, uyuz, bitlenme diğer nedenler arasında sayılabilir. Terleme artışının da görülmesi kaşıntıya neden olabilir.
Vajina çevresinde meydana gelen kaşıntılar, vajinit yani vajinada mantar enfeksiyonuna bağlıdır genelde. Anüs çevresindeki kaşıntılar hemoroid ya da bazı bağırsak parazitlerine bağlı oluşabilir.

Hamile kadınların bazılarında el ve ayaklarda kızarıklık ve kaşıntı olmaktadır. Bu durumun hamilelikte artan östrojen hormonuna bağlı olduğu düşünülmektedir ve doğumdan çok kısa bir süre sonra geçmektedir.

Tedavi

Kaşıntının nedenine göre tedavi yapılır. Çatlaklara bağlı kaşıntı halinde nemlendirici kremler ve badem yağı kullanılabilir.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort