Yukarı

Hamilelikte Banyo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik sürecinin en önemli ayı üçüncü aydır. Bu dönemde cilt oldukça hassas olup, çevresel faktörler bebeğin gelişimini önemli derecede etkiler. Anne adayları bebeğin gelişimini ön planda tutsa da kendi sağlıklarına da özen göstermek zorundadırlar.

Hamilelik sırasında ter bezleri normalden daha fazla çalıştığı için özellikle yaz aylarında bu durum ciddi cilt problemlerine neden olur ve bebeğin gelişimini etkiler. Aynı şekilde genital bölge temizliği de bu dönemlerde oldukça önemlidir. Anne ve bebeğin sağlığı için hamilelik döneminde sıklıkla banyo yapılmalı vücut olabildiğince bakımlı ve temiz tutulmalıdır.

9867

SU SICAKLIĞI

Özellikle bu dönemde banyo yaparken suyun sıcaklığı olabildiğince optimize olmalıdır. Ne çok ılık ne de çok sıcak banyo hamileler için önerilmez. 37-38 derecede olan su sıcaklığı ideal olanıdır. Yine hamilelik döneminde sauna, buhar banyosu gibi aktiviteler önerilmemekte anne adaylarının bunlardan kaçınması gerektiği belirtilmektedir.

BANYO SÜRESİ

Banyo süresi de bu dönemde dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. İdeal bir banyo için gerekli süre 15 dakikadır. Bu süreden fazla kalındığı takdirde hassaslaşan anne cildi zarar görebilir.

BANYO ESNASINDA

Banyo sırasında kapı kilitlenmeli ve ıslak bir şekilde banyo zeminine basılmamalıdır. Oldukça hassas olan bu dönemde evde kimse yokken banyo yapılmamalıdır. Oturarak yada küvet içerisinde banyo yapılması doktorlar tarafından önerilmemekte doğum yolu enfeksiyonunu önlemek için mümkün olduğunca ayakta duş alınması gerektiği belirtilmektedir.

TEMİZLİK MALZEMELERİ

Hamilelikte kullanılan temizlik ürünleri doğal ve cildi tahriş etmeyen ürünlerden olmalıdır. Doğal beyaz yada zeytinyağlı sabunlar kimyasallardan uzak durmanız için işinizi görebilir. Yine evde yapacağınız sabun ve şampuanlarla kendi temizlik ürünlerinizi yapabilirsiniz.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort