to top

Hamilelik sürecinde grip olmak bebeği nasıl etkiler?

Grip genel anlamda anne karnındaki bebeği etkileyen bir hastalık değildir. Fakat çok nadir de olsa yüksek ateşle birlikte seyreden hem anneyi hem de bebeği etkileyebilir. Grip virüsü ve ifluenza virüsü dediğimiz enfeksiyonlu virüsler genellikle anne açısından olumsuzluklar teşkil eder. Gebelikle birlikte anne adayının bütün vücut reaksiyonları değiştiği gibi bağışıklığa sistemi de düşer ve metabolizması değişir.

Gebeliğin ilk ayları ve son aylarında grip olmamaya özen gösterilmelidir. İlk aylarında yaşanılan bu hastalıklar nadiren de olsa yüksek ateşle birlikte devam ederse anneyi zatüreye kadar götürüp ölümlere sebep olabilir.  Fakat normal bir grip geçirdiğini düşünürsek bebekle ilgili herhangi bir düşük riski taşımaz.

Eğer doğuma yakın son aylarda ağır bir grip geçirirsek ve önlem almazsak erken doğuma sebep olarak prematüre doğumlara sebep olabilir.

Anne adayları için en etkili yöntem aşılamadır. Anne adayının aşı içerisindeki herhangi bir maddeye karşı alerjisi yok ise doktor kontrolü ile grip aşısı yaptırabilir.

Hamilelik sürecinde grip olmak bebeği nasıl etkiler 1

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.