to top

Hamilelerin Tatil Rehberi

Hamilesiniz diye eve kapanmanıza gerek yok. Tatil sizin de hakkınız. Fakat her ne olursa olsun artık bir anne adayısınız ve dikkat etmeniz gereken içinizde büyüyen bir bebek var. Dünyadaki en çok seveceğiniz bu canlıyı korumak da asli göreviniz olmalı. Tabii bu arada kendinizi unutun demiyoruz. İşte anne adaylarının bilmesi gereken seyehat rehberi…

 

GİTMEK İSTEDİĞİNİZ YERİ BELİRLEYİN
Seçim yaparken evinize yakın bölgeleri tercih etmekte fayda var. Ayrıca yolculuk süreniz uzadıkça konforunuz da azalır. İdeal olarak 2 ya da 3 saatlik uçuş mesafesiyle ulaşabilecek yerleri tercih edilmeli. Eğer varış yeri uzun mesafe ise yolculuğa ara verip bir gece dinlenmek de hem anne hem de bebek için uygun bir seçenek olacaktır. Gideceğiniz yerde tıbbi desteğin olduğunu ve en yakın sağlık kuruluşlarını bilmek sizi rahatlatacaktır. Mümkünse aşı olmanızı gerektirecek yerlere seyahat planlamayın. Riskli bir bölgeye gidecekseniz öncesinde mutlaka doktorunuzla irtibata geçiniz.

PLANLAMA YAPIN
İleriye yönelik planlama size zaman kazandırır. Yanınıza almak istediğiniz şeylerin bir listesini oluşturun ve seyahate uzun süre ayırın ki istediğinizde dinlenmek ve ihtiyaçlarınızı gidermek için zamanınız kalsın. Yolculuk esnasındaki gecikmeler için sizi rahat ettirecek yastık ya da battaniye gibi eşyaları da yanınıza almayı unutmayın.

PLANLI VALİZ HAZIRLAYIN
Gebelikte size konfor sağlayacak doğru çamaşır, ayakkabı ve aksesuarlar büyük önem taşır. Yürüyüş yapmayı seviyorsanız da mutlaka rahat ayakkabı ve giysiler bulundurmalısınız. Bir kaç haftadan fazla sürecek bir tatil planınız var ise büyüyen karnınızı hesaba katarak valiz hazırlamalısınız. Gebeler için hazırlanan çoğu mayo genişleme kapasitesine sahiptir. Ancak pamuklu giysilerin geniş olanlarını seçmek daha doğru olur.

YOLCULUĞUN KEYFİNİ ÇIKARIN
Yolculuk için tren, araba, gemi ya da uçak hangisini seçerseniz seçin alacağınız birkaç ufak önlem yolculuğunuzu daha konforlu hale getirecektir. Molalarda yapacağınız germe egzersizleri şişkinlikten, kramplardan ve sırt ağrılarından korunmanızı sağlar. Karayolu kullanıyorsanız, mümkünse ara ara mola verip hareket etmelisiniz. Eğer aracı kullanan sizseniz saat başı veya yarım saatte bir dinlenin ki bu durum kan dolaşımı açısından önemlidir. Uzun süren yolculuklarda kan dolaşımı açısından baskı yapan çoraplar ve destek sağlayan yastıklar da işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca bol miktarda su ve atıştırmalık da unutulmamalıdır.

RAHAT OLUN
Tatili iyi değerlendirin. Gevşemeye çalışın. Stressten uzaklaşıp, yeniden canlanmak için kendinize bir şans verin. Yeterince dinlenin ve temiz havayı soluyun. Kendinizi yorgun hissederseniz sahilde kitap okuyun, güzel ılık bir banyo yapın, bunlar sizi rahatlatacaktır.

SAĞLIKLI BESLENİN
Seyahatler değişik mutfakları tatmak için bir fırsattır. Değişik meyveler, taze fırından çıkmış ekmekler tatillerin vazgeçilmezi olur. Ancak gebelik nedeniyle tedbiri elden bırakmamak gerekir. Özellikle yöresel gıdaları tüketirken dikkatli olmakta fayda var. Yolculuk için ise sağlıklı atıştırmalıklar ve sevdiğiniz özel gıdaları yanınıza alın. Yol boyunca özellikle yaz günlerinde bol sıvı tüketin. Bunun yanı sıra günde bir tane maden suyu tüketmekte de fayda var.

DÜZENLİ MOLALAR VERİN
Gebelik boyunca kendinizi daha yorgun hissetmenizden çok doğal. Bu nedenle tatilde yeterince uyuyun. İhtiyaç hissettiğinizde ise dinlenin.  Aynı zamanda her zamankinden fazla tuvalet ihtiyacınız olabilir. Bu da hamilelik nedeniyle bebeğin mesaneye baskı yapmasındandır. Bunun için endişeliyseniz yanınızda sabun ve antibakteriyel hijyenik mendil bulundurabilirsiniz.

FARKLI ŞEYLER YAPIN
Gebelik farklı aktiviteler yapmak, boş zamanlarını değerlendirmek için harika bir dönem. Tatil boyunca günlük endişelerinizden uzaklaşarak, görmediğiniz şehirleri keşfedin. Okumak istediğiniz kitapları okuyun. Hareketli bir anne adayıysanız, yoga, pilates, yüzme veya yürüyüş de yapabilirsiniz. Çünkü bebeğiniz doğduktan sonra bir süre bunların çoğunu yapamayacaksınız. Eşinizle deniz kıyısında romantik bir yemek de buna dahil…

SAĞDUYULU OLUN
Tatil süresince bazı aktivitelerden uzak durmanız gerekir. Özellikle rüzgar sörfü, dağcılık, binicilik gibi düşme riski taşıyan sporlardan kaçının. Bunun yerine ılık banyo ve su terapisi iyi gelecektir ama aşırı ısı veren ortamlar tehlikeli olabilir. (sauna gibi…)

İLGİNİN TADINI ÇIKARIN
Tatilde ilgi odağı olmaktan utanmayın ne de olsa her zaman olmuyor. Özellikle Akdeniz ülkelerinde hamile kadınlara yakın ilgi gösterilir siz de bu özel ilginin tadını çıkarın, ayrıcalığın keyfini sürün.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.