Yukarı

Görmezden Gelmemeniz Gereken 11 Kanser Belirtisi

Kanser en ölümcül ve en korkunç hastalıklardan biridir. Teşhis her zaman büyük bir şok etkisi yaratır.
Yine de birçok kanser erken teşhis edildiğinde yüksek oranda tedavi edilebilir. Bu nedenle kanser semptomları konusunda sürekli uyanık olmak çok önemlidir.

İşte dikkate almamanız gereken 11 kanser belirtileri.
Sonuncusuna özellikle dikkat edin, çünkü kolayca yanlış yorumlanabilir.

1-Kalıcı Yorgunluk

Depressed women.

Kalıcı yorgunluk lösemi ve kolon veya mide kanserlerinin önemli bir belirtisi olabilir. Günlük yorgunluktan farklı bir şekilde kendini gösterebilir.

Kansere bağlı yorgunluk genellikle iyi bir uykudan sonra kaybolmaz ve daha uzun sürer. Bazen belli olmayan kan kaybına neden olur.

2. Açıklanamayan kilo kaybı

Kanserli çoğu kişinin bir noktada kilo vermesi muhtemeldir. Herhangi bir sebep yoksa, daha fazla egzersiz yapmak veya diyetinizi değiştirmek gibi, açıklanamayan hızlı bir kilo kaybı tehlikeli bir işaret olabilir.

10 kilo veya daha fazla beklenmeyen bir kilo kaybı, ilk kanser belirtilerinden biri olabilir ve erken teşhis için dikkate alınabilir.

3. Açıklanamayan kalınlaşma veya yumru

Vücudunuzu düzenli olarak inceleyin. Bir yumru veya kalınlaşma erken veya geç bir kanser belirtisi olabilir ve derhal doktora bildirilmelidir.

Yeni kitleler, kalınlaşma veya boyut değiştirenlere dikkat edin. Buna rağmen erken stres yapmayın. Vücudunuzdaki bu değişikliklerin çoğu tamamen iyi huylu olabilir.

4. Sabit ağrı

Ağrı çok çeşitli hastalıkların belirtisi olsa da, kanseri de gösterebilir. Ağrı açıklanamıyorsa ve kaybolmazsa veya tedavi ile iyileşmezse, bu bir uyarı işaretidir.

Ağrının lokalizasyonuna bağlı olarak, beyin tümörü, kolon kanseri, rektum veya yumurtalık belirtisi olabilir.

5. Sık ateş

Kanser hastası olan herkesin, özellikle kanser bağışıklık sistemini etkiliyorsa, bazı aşamalarda ateşi olma ihtimali yüksektir.

Ateş geç evrelerde daha yaygın olmasına rağmen, lösemi veya lenfoma gibi kan kanserlerinin erken bir belirtisi olabilir. Her durumda, sık sık ateşiniz yükseliyorsa , özellikle tıbbi yardım istemelisiniz.

6. Cilt değişiklikleri


Deri kanseri en sık görülen kanser türü olarak kabul edilir ve bazen erken evrelerde tanınması zor olabilir.

Rengi, bedeni veya şekli değiştiren bir çil, siğil veya ben olduğunda veya ben bütünlüğünü kaybederse, melanom veya diğer cilt kanseri türlerinden bazıları için kontrol yaptırmalısınız. Bununla birlikte, cilt kanserlerinin yanı sıra, diğer kanserler de cilt değişikliklerine neden olabilir. Aşağıdaki belirti ve semptomlara dikkat edin: koyu, sarımsı veya kızarık cilt, kaşıntı, kanama vb.

7. Bağırsak veya mesane alışkanlıklarında değişiklik

Uzun süreli kabızlık, ishal veya dışkı büyüklüğünde bir değişiklik yaşıyorsanız, bir doktora gitmek iyi bir fikir olabilir.

Bunlar kolon kanseri belirtileridir. Mesane veya prostat kanseri belirtileri arasında idrar yaparken ağrı, idrarda kan veya mesane fonksiyonunda değişiklik sayılabilir. Bu tür olağan dışı belirtileri bir doktora bildirin, ancak bunların ayrıca idrar yolu enfeksiyonunun bir işareti olabileceğini unutmayın.

8. Uzun süren öksürük veya ses kısıklığı


Arada bir öksürük, genellikle endişelenecek bir şey değildir. Ancak, kaybolmayan kalıcı bir öksürük endişe kaynağıdır.

Çoğu öksürük kanser değildir, ancak yine de doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Öksürük göğsünüzde, omuzunuzda veya sırt bölgesinde ağrıya neden olursa, dikkat edin.

9. Olağandışı Kanama

Olağandışı kanama, kanser belirtisi olmasa bile her zaman araştırılmaya değer bir şeydir. Ancak erken veya ileri kanserlerde de olabilir.

Öksürme esnasında kan, dışkıda kan veya idrar da kan, anormal vajinal kanama tüm tehlikeli işaretlerdir.

10. Hazımsızlık veya yutma sıkıntısı

Bitmeyen hazımsızlık sorunları kanser belirtileri olabilir. Potansiyel nedenler yemek borusu, mide veya boğaz kanseridir.

Bununla birlikte, vakaların çoğunda, hazımsızlık veya yutma problemleri kanserden başka rahatsızlıklarıda gösterir.

11. Diğer Belirtiler


Az önce incelediğimiz bu belirti ve semptomlar, kanser hastalarında görülen daha yaygın olanlardır. Ancak, çok çeşitli başka olası semptomlar vardır.

Örneğin, şişmiş ayaklar mutlaka bir kanser belirtisi olmak zorunda değil, kanser tedavilerinin yan etkileri olabilir, ancak açıklanamayan şişmiş ayaklar yaşıyorsanız, doktorunuza danışmanız en iyisidir.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort