to top

Gerçek aşkın kuralları

ask-love1

Uzun süredir bakıştığınız o kişiyle tanıştınız. Birkaç kez dışarı çıktınız, çok güzel vakit geçirdiniz. Arkadaşlarınıza “Ben aşık oldum” mesajını da zaten ilk buluşmanın ardından göndermiştiniz. Peki gerçekten aşık mısınız? 

Gerçek aşk aniden oluşmaz. Yıldırım aşkı diye bir şey yoktur. Görür görmez hissedilen aşk değil, karşılıklı çekim olabilir. Pek çoğumuz bu tip yargıları kendimiz yaratıyoruz. Bu çekim aşka dönüşebilir, ancak bunun için zaman şarttır.
– Kıskançlık gerçek aşkın göstergesi değildir. “Ne kadar çok kıskanılırsa o kadar çok aşık” düşüncesi bir kandırmacadır.  Birbirini gerçekten seven iki insan arasında bir miktar kıskançlık olması doğaldır. Uzmanlar, kronik kıskançlık çeken kişilerin bilinçaltında güvensizlik duygusu yaşadıklarını ve sevilme açlığı çektiklerini söylüyor.
– Hayallere dalmak sevgi değil, karasevda belirtisidir. Gerçek aşk karşıdaki kişiye yönlendirilir, bütün davranışlar sevilen kişinin iyiliği ve mutluluğunu sağlamak içindir. Karasevda ise ben-merkezcidir. Kişi karşısındakini düşünmez, kendi mutluluğuna veya mutsuzluğuna odaklanır. Bu durumda aşık olunan sevgili değil, aşkın kendisidir.
YOKSA KARASEVDA MI?

– Aşk mesafeyle azalmaz. Bir kimseyi birlikteyken daha fazla seviyorsanız, onun cazibesinden ve heyecanından etkilendiğiniz anlamına gelir. Başınızı döndürmek için yanınızda olmadığı zaman bazı şüpheler başgösterir. Bir başka deyişle bu suni bir aşktır.
– Aşk, sevilen kişinin kusurlarını görememek değildir. Aşık kişi, sevdiğinin kusurlarını bilip anlamasına karşın sevmeye devam eder. Karşısındaki kişiyi kusursuz olarak görmek, karasevdanın habercisidir.
– Aşk, sıkıntı çekmek anlamına gelmez. Karşınızdaki kişiyi etkileme kaygınız bu derece yoğunsa gerçek aşktan söz etmek mümkün değildir. Gerçekte olduğunuz kimsenin sevildiğini bildiğinizde, karşınızdaki kişinin varlığından huzur duyarsınız. Kader ortakları olmakla, bir aşkın kahramanları olmak arasında büyük fark vardır.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.