Yukarı

Gebelikte Sigara Kullanımının Zararları

Sigaranın vücuda olan zararlarından tek tek bahsetmeyeceğiz. Kaldı ki sağlıklı bir insan için bile bu kadar sorun teşkil eden sigara anne adayı ve bebek için daha da çok ciddi problemlere neden olur. Şimdilerde ben hamileliğim sürecinde sigara içtim ve sağlıklı bir çocuk dünyaya getirdim diyenleri de duyabilirsiniz. Fakat bunun sonuçları ille de hemen ortaya çıkmayabilir. Ayrıca sigara kullanan anne adaylarının bebeklerinde ilerleyen dönemlerde yani yaşları ilerledikçe psikolojik sorunlara yatkınlık, madde bağımlılığına yatkınlık gibi sorunlar yaşanılabilir.

Bu nedenleri maddelendirmek gerekirse şöyle sıralayabiliriz;

1. Gebelik döneminde sigara içmek, erken doğumlara, düşük ağırlıklı bebek doğurmaya, hastalıklı bebekler dünyaya getirmeye, ani bebek ölümlerine, düşüklere, bebekte bazı gelişim sorunlarına yol açabilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar da bunları teyit etmektedir.

2. Gebelikte sigara kullanımının getirdiği olumsuz gelişmelerden biri de bebeklerde bazı psikolojik sorunların gelişmesine ortam hazırlamasıdır. Hatta bu sorunlar birbirini tetikleyip bir zincir halinde başka problemlere de yol açabilmektedir.

3. Gebelikte sigara kullanan kadınların bebekleri, doğum sonrasında aşırı hareketlik, dikkat eksikliği, zor öğrenme, odaklanamama gibi problemler yaşayabilmektedir. Bunlar çözülemediği, iyileştirilemediği veya kontrol altına alınamadığı zaman başka sorunları da beraberinde getirecektir. Mesela bu tür sorunları olan çocukların okul başarıları daha düşük olabilecektir. Eğer çocuk dikkat eksikliğini çok yaşıyorsa ve öğretmeni tarafından iyi gözlenmeyip yanlış bir rehberlik yapılırsa çocuk için daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Mesela yanlış yönlendirmeyle çocuğun bir zeka problemi olduğu düşünülüp yanlış kararlar verilebilir.

3. Anne karnındayken sigara dumanına maruz kalmak bebeklerde bir takım davranış bozukluklarına bile yol açabilmektedir. Çünkü bu sonuçlar aslında bir zincirin halkaları gibidir. Bu tür bebekler büyüdükleri zaman çocukluk döneminde daha agresif, geçimsiz, kavgacı olabilmektedir.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved