to top

GEBELİKTE SERVİKAL UZUNLUK

HAMİLELİKTE RAHİM AĞZI UZUNLUĞU

Rahim Ağzı Uzunluğu Ölçümü:

Rahim ağzı uzunluğunu 2 boyutlu ultrasonografi ile ölçerek 34. gebelik haftasından önce olabilecek artmış erken doğum riskini yakalamak hedeflenmiştir.
Rahim ağzı kısaldıkça erken doğum riski artar.
İdeal olarak ölçümü yapılan rahim ağzı uzunluğunun 25mm ve altında olması kısa serviks olarak adlandırılıp artmış erken doğum riskini göstermektedir.

Erken doğum açısından artmış riski olan hastalarda (çoğul gebeliği olan hastalar, daha önce erken doğum yapmış olan hastalar, doğumsal rahim yapı anormalliği olan gebeler, rahim ağzına konizasyon, leep gibi operasyonlar geçirmiş hastalar vb.) 11-14. haftalarda ilk trimesterın detaylı anatomik incelemesi yapılırken bu ultrasonografinin yapılması gerekirse 18-23. hafta detaylı usg incelemesinde tekrarı daha faydalıdır.
Bu ultrasonografi ideal olarak transvajinal yolla yapılmaktadır. Transvajinal ultrasonun yapılamadığı durumlarda transperineal ultrasonda yapılabilir.
Rahim ağzı uzunluğunun 27mm ‘nin üzerinde olması ise rahatlatıcıdır. Ancak unutulmamalıdır ki rahim ağzı yani serviks dinamiktir ve kasılma durumunda veya zamanla kısalabilir. O yüzden gebenin hikayesine ve durumuna göre seri takipler yapmak gerekebilir. 3 boyutlu usg ile de rahim ağzı volümü ölçülerek ve multiplanar mod ile daha ideal bir rahim ağzı uzunluğu sajital planda elde edilerek erken doğum riski belirlenebilir.

Mesela 23. gebelik haftasında rahim ağzı uzunluğu 15 mmden daha kısa olan gebelerin %50 den daha fazla bir oranda 32. gebelik haftasından önce doğum yaptığı bilinmektedir.

Son yıllarda kısa rahim ağzı saptandığında basitçe progesteron desteği vererek birçok erken doğum önlenebilmektedir. 2013 te yayınlanan metaanalizde rahim ağzına konulan bağ (serklaj) operasyonu sonuçları ile progesteron desteği arasında erken doğumu önlemede önemli bir fark bulunamamıştır. Yinede gebenin durumu ve özellikleri doktorun bu tercihi yapmasında önemlidir.

Çorumda çalışan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı jinekolog operatör doktor Sinan Özer olarak bu konuda bana iletişim bilgilerim yoluyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.