to top

Gebelikte Karın Ağrısı ve Kasık Ağrısı

Hamilelikle birlikte vücut kaslarında da gerilmeler meydana gelir. Gebelikte karın ve kasık ağrıları kas ve bağların gerilmesine bağlı olarak oluşur.Neredeyse bütün anne adayları bu ağrıları hissetmiştir.Bu ağrılar kramp tarzında veya keskin , bıçak saplanır gibi olabilir ve genellikle öksürürken , sandalyeden , yataktan kalkarken çok daha belirgin hale gelir.Bunlar kısa süreli veya saatlerce süren uzun süreli ağrılar olabilir.

Gebelikte karın ve kasık ağrılarının nedenleri nelerdir ?

►Gebeliğin son aylarında da yalancı doğum ağrıları karın, kasık ağrılarına neden olabilir.

►Gebelikte kabızlık ,şişkinlik, gaz karında rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

►Yumurtalıklarda oluşan kis kasık ağrılarına neden olabilir.

►Gebelikte karın veya böğür ağrısı ile birlikte ateş, bulantı , kusma, idrar yaparken yanma veya idrarda kan gibi şikayetler idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

►Karının üst kısmında (özellikle sağ üstte karaciğer bölgesinde) ağrı ve buna eşlik eden baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme gibi şikayetler tansiyon yükselmesi (preeklampsi) işareti olabilir.

Gebelikte kasık ağrıları ne zaman başlar ?

Kasık ağrıları gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar.Anne adaylarının büyük bölümü gebeliğin 6-8. Haftalarında kasık ağrısı hissederler.Bazı gebeliklerde kasık ağrıları gebeliğin 3. Ayı civarı rahim büyümesine bağlı olarak başlayabilir.

Gebelikte karın ve kasık ağrıları ilk gebelikte erken hissedilmeye başlar. Sonraki gebeliklerde ise vücut kısmen daha önce gebelik dönemini yaşamış olduğu için ağrılar gebeliğin son aylarında rahim kasılmalarına bağlı olarak hissedilir.

Ağrıların azalması için ayaklarınızı yukarı kaldırmanız ve rahat bir pozisyonda dinlenmeniz rahatlamanızı sağlayabilir.Ilık bir banyo yapmanızda sancılarınızın hafiflemesine yardımcı olur.

►Ağrılarla birlikte ateş, titreme, kanama veya artmış vajinal akıntı olduğunda.

►Tansiyon ,halsizlik varsa ;

►Karın, kasık ağrılarıyla birlikte idrar şikayetleri varsa ;

►6 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir komplikasyonun belirtisidir .Bu nedenle uzun süren karın ve kasık ağrılarında muhakkak doktora başvurmalısınız.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.