Yukarı

Gebelikte Aşerme Dönemi

Aşerme hamilelik döneminde kadınların sıkça yaşadığı sorunlardan biridir. Bu dönemde kadınlar daha önce hiç yemedikleri ya da tiksindikleri yiyecekleri aşermeye başlarlar ya da mevsiminde olmayan meyve sebzeleri isterler.

Aşerme dönemi gebeliğin ilk 3. ayında başlar. Bu his kadınların %85’inde görülmektedir. Bazı uzman psikologlar bu durumu psikolojik olarak değerlendirirken, kadın doğum uzmanları ise değişen hormonal yapıdan dolayı beyininde bu yönde farklı uyarılar verdiği konusunda açıklamalarda bulunuyorlar. Fakat aşerme hissinin nedeni henüz çözülmüş değil. Ancak gebeliğin oluşturduğu hormonal değişim kadınların koku ve tatlar üzerindeki hassasiyetini arttırdığı bir gerçek. Bu dönemde vücut eksik olan minerale, vitamine ihtiyaç duyar ve beyin bu şekilde uyarı göndererek aşerme hissini oluşturur.

Bazı kadınların bu dönemi abartıp, duygusallıkla birlikte yoğun yaşayarak aşerme dönemini zor bir şekilde geçirmektedirler. Örneğin toprak yemek isteyen bir kadında mineral yani demir eksikliği bulunmaktadır. Kansızlığa neden olan demir eksikliğinde kadınlar bu dönemi zor atlatırlar.

Hamileliğin ilk üç ayına kadar aşermeler tamamen hormonal değişimden kaynaklıyken, 5.aydan sonra psikolojik-ruhsal boyuta bağlı olarak gelişir.

Toplumda inanılan bir varsayımda anne adayları aşerme döneminde tatlıyı çok tükettiklerinde erkek, tuzlu ve ekşili yiyeceklere aşerdiklerinde ise kız çocuklarının olacağına inanılır. Ancak bu durum değişiklik gösterdiği için pek güvenilir bir varsayım değildir.

Diğer bir inanış şeklide şudur, anne adayanın göbeği aşağıdaysa kız, dikine doğru gelişmişse erkek çocuk olacağı şeklindedir.

Aşerme dönemi zamanla geçer ve anne adayları normal bir hamilelik dönemini tamamlar.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved