to top

Evlilikler neden bitiyor?

Türkiye’deki evliliklerin ilk beş yılda bittiği açıklandı. Peki, çiftler neden boşanıyorlar? Bu konuyla ilgili evlilik terapistleri bazı açıklamalarda bulundu. 

Türkiye’de evliliklerin yüzde 40’ı ilk beş yılda bitiyor. Peki, bir evliliği boşanma aşamasına getiren sebepler neler? Evlilik terapistine sorduk.

Türkiye’de evlenen çiftlerin yüzde 40’ı ilk 5 yılda boşanıyor. Evliliğin ilk senesinde ise boşanma oranları giderek artıyor. Peki, bir evliliğin boşanma ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağını belirleyen etkenler neler? Ciddi bir ilişki içindeki çiftler evlilik, ayrılık ya da birlikteliklerini olduğu gibi sürdürme kararını nasıl almalılar? Yapılan araştırmalar, evlilik öncesinde çiftlerin değerlendirilmesi, bilgilendirilmesi ve zorluk yaşayabilecekleri alanlarla ilgili destek almalarının boşanma oranını düşüreceği yönünde. Yine araştırmalara göre, mutlu çiftlerin ortak noktası birlikte yaptıkları ortak aktiviteler ve hobilerde gizli.

ORTAK HOBİLER AŞKI SÜRDÜRÜYOR
Evliliğin ardından hızla akan yaşam, çiftin zaman içinde birbirinden uzaklaşmasına, farklılaşmasına neden olabiliyor. Zaman içinde farklı ilgi alanlarına sahip olma ya da ilgilenilen alanların değişmesi söz konusu olabiliyor.

Yıllar içinde karakterinde farklılıklar gözlenebilen çiftlerin yaşama bakışları veya ilgi alanları değişebiliyor. Uzmanlar yıllara meydan okuyabilen, ilk günkü tazelikte bir ilişki için çiftlerin partnerinin ilgi alanlarını dikkatle takip etmesi gerektiğinde hemfikir. İlişkide heyecan seviyesini sabit tutmanın anahtarı ise birlikte yapılan aktivite ve hobilere zaman ayırmakta ya da birlikte yeni hobiler edinmekte yatıyor.
MUTLU BİR EVLİLİK İÇİN DÜĞÜN ÖNCESİ TERAPİ İŞE YARIYOR
Yeni çiftler göz kamaştırıcı düğünlerle dünyaevine girerken bütün temenniler onların ‘bir ömür boyu’ mutlu olmaları üzerinedir. Ancak bu temenninin gerçeğe dönüşmesi sadece bir dilek olarak kalmamasına bağlı. İlişki terapistlerine göre bir evliliğin yıllara yenilmemesinin yolu, önemli oranda düğün öncesi alınacak bir çift terapisine bağlı. Psikoloji İstanbul İlişki Terapisti Uzman Psikolog Özge Altan Aydın, ilişki değerlendirme paketi ile çiftlere bir ömür boyu mutluluğun anahtarının verildiğini söylüyor. Çift terapisi uzmanları tarafından yürütülen program, her biri 80 dakika süren 4 görüşmeden oluşuyor. Bu programa katılan çiftler, uzmanlar tarafından ayrıntılı bir ilişki değerlendirmesinden geçiriliyor. İlişkisinin şu andaki durumu, ilişkinin güçlü ve gelişmesi gereken yönleri ile gelecekte bekleyen riskler ve çözüm yolları belirleniyor.

UZMANLARA GÖRE MUTLU BİR İLİŞKİNİN SIRRI, ÇİFTLERİN ORTAK YAŞAM AMAÇLARI, HOBİLER, BENZER VE İLGİ ALANLARINA SAHİP OLMALARINDA GİZLİ.

ocak-2013-iliski-resim-2

ELEŞTİRİ VE AŞAĞILAMA EVLİLİĞİN BİTİŞ SEBEBİ
Çiftlerin birbirleriyle iletişim halindeyken kullandıkları eleştiri, aşağılama, savunma ve duvar örme davranışları ilişkinin bitmesinin en büyük sebebi. Örneğin, eşin yaptığı davranışı değil de onun kişiliğini eleştirmek “benimle bunu paylaşmanı isterim” yerine “sen çok bencilsin demek” ya da “bu tarz kıyafetler giymen hoşuma gider yerine”, “giyim tarzın çok kötü” demek ilişkiye ağır darbeler vuruyor.

EŞİNİZLE ARANIZA DUVAR ÖRMEYİN
Eşlerden birinin tartışma sırasında ‘hı hı’, ‘evet’, ‘hayır’ gibi aktif bir dinleme halinden sessizliğe bürünmesi ve göz kontağını keserek iletişimden tamamen kopması kısacası bir duvara dönüşmesi varolan incinmişliği körüklüyor, tartışma anında ise tartışmanın hararetini artırıyor.

GÜVENSİZLİK VE ŞÜPHE YIKICI
Çiftin ilk zamanlardaki yakınlığını kaybetmesi ilişkide güvensizlik, şüphe gibi durumların yaşanmaya başlamasına neden oluyor. İlişkinin başında birbiriyle bol bol vakit geçiren çift, artık ortak bir şey yapmamaya başlıyor. Bu kopukluk cinsellik dahil ilişkinin bütün alanlarına yansıyor. Beraberinde aldatmayı getiriyor. Güven sorunları, kıskançlık gibi davranışlar bazen de eşlerden birinin geçmişinde yaşadığı bir travmadan veya kişilik yapısından kaynaklanabiliyor.

SORUNA ERKEN MÜDAHALE EDİLMELİ

Araştırmalaar göre birçok çift terapiye 6 sene sonra başvuruyor. Aytun, bu kadar geç başlanan terapilerin de zorlu olabileceğini söylüyor.

Terapi maliyeti nedir?
Evlilik terapisi Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde sosyal güvence ile ücretsiz alınabiliyor. Ücretsiz hizmetten yararlanmak için Sağlık Bakanlığı’nın 182 nolu hattını arayarak randevu almak gerekiyor. Özel klinik ve merkezlerde ise seans süre ve ücretleri farklılık gösteriyor. Psikoloji İstanbul’da 1.5 saat süren bir seansın bedeli TL 300 Deneyim Evlilik Danışmanlığı’nda ise 1 saatik seans ücreti TL 150 6 seanslık paket ise TL 600

EŞİNİZLE TARTIŞIRKEN DİKKATLİ OLUN!
Tartışma anında sakin kalınması önemli. Suçlamadan uzak durmak büyük kavgaları engelliyor. Tartışmanın şiddetlendiği anlarda ise 20 dakika kadar ara vermek, karşı tarafın duygularını anladığını söylemek ya da alakasız bir konuda espri yapıp ortamı yumuşatmak işe yarıyor.

BOŞANMA ÖNCESİ TERAPİ GÖRÜLECEK
Türkiye’de yılda 600 bin evlilik gerçekleşiyor. Yıllık ortalama boşanma sayısı ise 120 bin. Boşanmalarda görülen yüksek oran, Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakan Fatma Şahin, Bakanlığın boşanmadan önce çiftlere terapiyi tavsiye edeceğini belirtiyor. Çift isterse devletten terapi talep edecek. Bu uygulama şu an çalışma aşamasında. Ancak hayata geçmeden önce tartışmalar başladı bile. Bazı kesimler bunun yerinde bir uygulama olacağını söylerken, bazı kesimler ise boşanmayı özellikle kadın aleyhine zorlaştıracağını düşünüyor.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.