to top

Ergen Çocuğuma Nasıl Davranmalıyım?

Ergenlik dönemlerinde aileler ve çocuklar arasında büyük çatışmalar çıkar ve bu durum ilerleyen dönemlerde çözülmez ise daha kötü sonuçlara sebep olabilir. Ergen genç ile aile arasında çıkan çatışmalar, birbirlerinin anlaşılmadığı hissi ergen genci evden uzaklaştırıp daha çok arkadaş ortamına iterek hata yapmaya elverişli hale getirir.

Uzmanlar bu konuda aileler büyük roller düştüğünü vurgulayarak, her şeyden önce siz çocuğunuza model olmalısınız diyor.

Ailelerin bu dönemlerde yapması gereken en önemli davranışları sizler için derledik…

ergen

Çocuğunuza değer verdiğinizi ona gösterin

Değer verdiğinizi göstermenin en iyi yolu onu anladığınızı hissettirmenizdir. Bu nedenle onu anlamaya çalışın ve sizinle gurur duymasını sağlayın. Sizinle her şeyi paylaşmasına izin verin. Onu dinleyin.

 

Onu asla başkalarıyla kıyaslamayın

Çocuğunuzu komşu çocukları, kuzenler ve hatta kendi gençliğinizle kıyaslama yapmayın.

 

Süreli nasihat ve öğüt vermeyin

Sürekli nasihatler gençlerin dinlemekten nefret ettiği bir durumdur. Bunun yerine onu dinleyin ve gizliden ne yaptığını, nerede olduğunu kontrol edin.

 

“Bizim zamanımızda”… diye cümleler kurmayın

Sizin zamanınız size kalmıştır. Her yeni günde zaman değişir unutmayın.

 

Asla rencide etmeyin

Bu dönemde egoları tavan yapmış olan gençleri rencide etmeniz onu sizden uzaklaştıracaktır. Bir çok ergen hataların sonuçlarını görmeden hata kabul etmezler. Bu nedenle büyük sonuçlar doğurmadığı sürece hata yapmasına izin verin. Fakat “Ben demiştim…” yerine “Daha dikkatli ol” diyebilirsiniz.

 

İlgi alanlarına saygı duyun

Ailelerin en çok karıştığı konularda birisidir çocuklarının hobilerine karışmak. Bırakın sevdiği sporla, müzikle, dansla uğraşsın. Bu onun başarılı olmasına destek olur. Böylece özgüven de kazanır. Bırakın istediği gibi giyinsin. Çünkü bu bir süreçtir geçecek unutmayın.

 

Çocuğunuza model olun

Unutmayın ki bebekliğinden, çocukluğuna, gençliğine kadar ona örnek oldunuz. Bu rolünüzü bırakmayın. Evde sükuneti sağlamak sizin elinizde…

 

ergen 2

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.