to top

EPİZYOTOMİ (DOĞUM KESİSİ) (DİKİŞLİ DOĞUM)

Epizyotomi, doğum anında vajinal açıklığı genişletilmesi için uygulanan bir kesidir. Doğum kesisi, doğumu kolaylaştırmak için uygulanır. Bunun yanında yırtıkların oluşmasını engellemek ve bebeğin başının daha kolay çıkması için yapılır. Bu sebeple perine bölgesine bir kesi yapılır.

Özellikle de henüz ilk doğumunu yapacak olan kadınlar için uygulanır.

Epizyotomi orta hat üzerinde ya da yana doğru uygulanabilir. Orta hat üzerinde yapılan epizyotomi yani doğum kesilerinde kanama daha az olur. Anne daha az ağrı duyar ve iyileşme daha çabuk olur. Yana doğru yapılan doğum kesilerinde ise annenin anal kaslarını yırtılmalardan muhafaza edildiği düşünülmektedir.

Kesi yapılmadan önce pelvik bölge lokal anestezi aracılığı ile uyuşturulur. Bu sayede anne herhangi bir ağrı ya da acı duymaz. Epizyotomi dikilirken kendi kendine eriyen dikişler kullanılır. Bu sayede anne dikişlerini aldırmaz.

Doğum kesisi ardından iz kalabilir. Ancak bu izler çok büyük izler olmaz. Zamanla da fark edilemeyecek bir şekil alır.

DOĞUM KESİSİ BAKIMI

Doğum kesinin iyileşmesi 7-10 gün içerisinde gerçekleşir. Bu süre zarfında bölgenin ıslak bırakılmaması, hijyeninin sağlanması gerekir.
Doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır.
Tuvalet ardından mutlaka hijyen sağlanmalıdır. Bunun için sabuk gibi materyaller kullanılmamalıdır. Temizlik ılık su ile yapılmalıdır.
Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Kişi sürekli ayakta durmamalı, sürekli de oturmamalıdır. .
Bol bol su içilmelidir.
Taze sebze ve meyveler tüketilmelidir.
6 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
DİKKAT DİLMESİ GEREKENLER

Vajinal akıntıyı sık sık kontrol ediniz.
Kanamanız olup olmadığını ve dikişlerin açılmadığını kontrol ediniz.
Aşırı ağrı ya da gerginlik mevcutsa,
Aşırı kanama mevcut ise,
Kanama açık kırmızı ise,
Akıntıyla beraber kötü bir koku da duyuluyorsa,
Ateşiniz çıkmışsa,
Karnınızda ağrı varsa, zaman kaybetmeden doktora gidiniz.
Evde dikişlerin kontrolü ve bakımı:

Normal doğumda doğum kesisi yapılmış ise kadının hastaneden evine gittikten sonra dikişlerinin bakımına önem göstermesi gerekir. En önemlisi de dikiş bölgesinin temizliğinin sağlanmasıdır. Hastaneden çıkmadan önce hastanede dikişlerin kontrolü ve pansumanı uygulanır.

Dikişler sebebiyle ağrı ve rahatsızlık duygusu oldukça normaldir. Ancak kısa sürede bu belirtiler azalacaktır. Bir hafta içerisinde bu dikiş bölgesinin sebep olduğu ağrı ve rahatsızlık düzelecektir.

Kadının doğum kesisi ardından yapması gerekenler:

Perine bölgesi her zaman için temiz tutulmalıdır. Ancak temizlendikten sonra mutlaka kuru tutulmalıdır.
Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra perine bölgesi ve dikişlerin üzeri bol su ile temizlenmelidir. Ancak ıslak bırakılmamalıdır. Şayet büyük tuvalet yapılırsa dikişlerin ardından batikon uygulaması yapılmalıdır.
Tuvalet ardından hijyen sağlanmalıdır. Tuvalet kağıdı önden arkaya doğru şekilde yapılmalıdır. Şayet arkadan öne doğru yapılırsa, mikroplar dikiş bölgesine ulaşabilir. Çeşitli sorunlara yol açılabilir.
Dikiş yapılan alana buz tutabilirsiniz. Ancak doktorunuz bunu özellikle önermediyse yapmanız sakıncalı olabilir. Şayet ödem ya da kan toplanması gibi durumlar varsa buz pressi yapılabilir.
Doktorunuz size ilaç vermiş ise bunları kullanmayı ihmal etmeyiniz.
Dikiş yapılan yerde hafif şişliklerin olması normaldir. Bu şişlikler birkaç gün içerisinde geçecektir. Şayet bu şişlik çok fazla olursa ya da morlaşmaya başlarsa zaman kaybetmeden doktora gidiniz.
Dikişin olduğu yerden kötü kokular duyulursa zaman kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Enfeksiyon için belirti olabilir. Bu sebeple ihmal edilmemelidir..
Günümüzde hemen hemen her zaman kendiliğinden eriyen dikişler ile doğum kesisi onarılır. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir. Kendilğinden eriyen dikişler alınmaz, doğumdan sonra yaklaşık 8-10 gün içerisinde eriyerek kopar ve düşerler.

Doğum ardından gün aşırı dikişler kontrol edilmelidir. Dikişlerin açılma riski varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Dikişlerde açılma olduğu fark edilirse yeniden lokal anestezi ile bir iki dikiş ile tamir edilebilir.
Şayet anne adayı çok ağrı duyuyorsa, küvet ılık su ile doldurulabilir. Anne adayının ağrılarını hafifletecektir.

Doğum ardından kanama olabilir. Bu sebeple hijyenik pedler kullanılabilir. Ancak bu pedler sık sık değiştirilmelidir.
Uzun süre ayakta kalmamaya dikkat edilmelidir.
Kabızlık durumlarına müsaade etmeyecek şekilde beslenme düzenini programlamak gerekir. Bu sebeple de meyve ve sebze tüketilmeye özen gösterilmelidir

Kabızlık durumunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.
Çoğunlukla doğumdan bir hafta – on gün sonra kontrole gidilecektir. Doktor bu kontrolde dikişlerin durumuna bakacaktır.

Doğum Kesisi Ardından Cinsel İlişki

Dikişlerin tamamen iyileşmesi ardından cinsel ilişkide bulunmakta bir sakınca yoktur. Ancak dikişler henüz iyileşmeden cinsel ilişkide bulunulursa, kadın ağrı duyacaktır. Doktorunuz size cinsel ilişkiye izin verene dek ilişkide bulunmanız oldukça sakıncalıdır. Dikişlerin ardından 6 hafta sonra cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.