to top

Telefon Hattı Almak Artık ZOR!

Emniyet Dolandırıcı Takibinde

Son yıllarda artan dolandırıcılık haberlerinden sonra Emniyet Müdürlüğü de önlem aldı. Dolandırıcılıkla ilgili araştırma yapan Emniyet harekete geçmeye hazırlanıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye’deki dolandırıcılık haritasını ortaya çıkardı. Emniyet dolandırıcılığa karşı stratejik planını detaylı olarak açıkladı.

Türkiye’de dolandırıcılarla ilgili dikkat çeken bulgular:

KADINLAR DAHA UYANIK: Türkiye’de en çok 40 yaş üstündeki kişiler dolandırılıyor. Araştırmalar, dolandırılanların yüzde 65’inin erkek olduğunu ortaya koyuyor.

YAYGIN YÖNTEM ‘HAVALE’: Dolandırıcılık en çok bankadan havale yöntemiyle gerçekleştirilirken en az kullanılan yolsa bir yere altın ya da para bıraktırma oluyor.

ALINACAK TEDBİRLER CAMİLERDE UYARI: İl müftülükleri tarafından cuma namazları ve vakit namazlarından sonra cami cemaatine Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı uyarı metni okunacak.

FATURALARDA MESAJ: Elektrik ve doğalgaz faturalarıyla 3 ayrı dönemde toplam 34 milyon aboneye uyarı mesajı gönderilecek.

DERS KİTABINA GİRECEK: İlk ve ortaöğretim kurumlarında rehber öğrencilere konular anlatılarak, öğrenciler aracılığıyla veliler bilgilendirilecek. 2016 ve 2017 eğitim ve öğretim yıllarında okul kitap kapaklarına uyarıcı metin basılacak.

TİYATRO OYUNLARI: Yaşanmış dolandırıcılık olayları emniyet mensupları tarafından üç ayrı tiyatro oyununda canlandırılacak.

TELEVİZYON PROGRAMLARI: En çok izlenen evlilik, spor ve eğlence programlarında dolandırıcılık konusunda vatandaşlar bilgilendirilecek.

HEDEF KİTLEYE ÖZEL EĞİTİM: Emniyet teşkilatından yetkililer üniversitelerdeki akademik ve idari personele, belediye meclis üyelerine, köy muhtarlarına, taksi ve toplu taşıma aracı şoförlerine, baro başkanları ve avukatlara, bankacılara yönelik eğitim verecek.

BILLBOARD’LARDA UYARI: Türkiye genelinde 400 bin broşür, 10 bin 500 afiş ile 620 billboard kullanılarak vatandaşlar bilgilendirilecek.

“ŞU ANDA DOLANDIRILIYOR OLABİLİRSİNİZ”: Dolandırıcıların en çok kullandığı havale yoluyla dolandırıcılık yönteminin önüne geçmek için vatandaşa ATM’lerde işlem bittikten sonra “ŞU ANDA DOLANDIRILIYOR OLABİLİRSİNİZ, EMİN MİSİNİZ?” mesajı gösterilecek.

HAT ALMAK ZORLAŞTIRILACAK: EGM, GSM operatörleri aracılığıyla abonelere yılda 3 kere uyarı mesajı gönderilecek. Dolandırıcılık olaylarının önüne geçmek için telefon hattı almak zorlaştırılacak.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.