to top

Düzensiz Kanama Nedir?

Normal bir adet kanaması düzenine sahip olan bir kadın ortalama 28 günde bir (bu süre bir adet kanamasının başladığı günden, diğer adet kanamasının başladığı güne kadar geçen süredir.) kanama görür ve bu kanama 3 ila 7 gün kadar sürer. İlk günlerde nispeten daha çok olan kanama yavaş yavaş azalır ve en geç 7 günde tamamen biter. Bütün bu adet dönemi boyunca kadın ortalama olarak 40 ml kan kaybeder. Bazı kadınlarda ek olarak iki adet kanamasının ortasına denk gelen yumurtlama döneminde birkaç damla olan lekelenme şeklinde kanama olabilir. Bu kadınlarda yumurtlama sırasında oluşan bu kanama her ay tekrar eder ve sıra dışı bir durum olarak addedilmez.

Yukarıda anlattığımız düzenden her sapma düzensiz kanama olarak tabir edilir. Her düzensizlik kendine has sebepleri ve tedavi biçimleri olduğundan teşhis koyma aşamasında kadının hekimine bu düzensizliği iyi tarif edilmesi çok mühimdir.

Üreme çağında olan ve aktif cinsel yaşamı olan bir kadında düzensiz kanamanın en çok görülen sebeplerinden biri gebeliğe bağlı oluşan problemlerdir. Bu sebeple düzensiz kanaması olan bir kadına Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’nın soracağı soru büyük ihtimalle “Gebelik söz konusu olabilir mi?” olacaktır. Etkili bir doğum kontrol metodu kullanıyorsanız bile incelemeler bu yönde olacaktır.

Adet kanaması düzensizliklerinde diğer mühim bir etken de tiroid bezi hormonlarının eksik ya da fazla olmasıdır. Bu hormonların az ya da fazla olması halinde adet kanaması düzeni çoğunlukla bozulur.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.