Yukarı

Dünyanın En İyi 10 Öğrenci Şehri

Yurtdışı eğitim fuarlarının olduğu şu günlerde gençlerin bir çoğu gerek erasmus, gerek dil eğitimi gerekse lisans eğitimi için yurtdışını tercih ediyorlar. Öğrenciler hem gelecek planlarını yapıyorlar hem de kültür alışverişinde bulunup yeni kültürler öğreniyorlar.

İngiltere’nin ünlü eğitim danışmanlık şirketi Quacquarelli Symonds bu anlamda bir araştırma yaptı ve dünyanın en iyi 10 eğitim şehrini belirledi.

 

 Paris ve Öğrencilik Hayatı

paris

Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden birisi olan Paris, dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında ilk sırayı alıyor. En güzel öğrencilik hayatının yaşanacağı yer olarak gösterilen Paris, pahalı olmasına rağmen yüksek bir yaşam kalitesi sunuyor. Paris’in bu sıralamada ilk sırayı almasının nedeni ise kültürel zenginlik ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasına 17 üniversitesini sokmuş olması gösteriliyor.

Londra ve Öğrencilik Hayatı

londra

İngiltere’nin yaşam kalitesi yüksek şehirlerinden birisi olan Londra, lisans ve lisansüstü öğrenciler için en iyi yerlerden birisi. Özellikle 2013 – 2014 öğretim yılı rehberine göz atıldığı zaman da öğrencilerin genellikle tercih ettiği görülüyor. Londra’da eğitim alan öğrencilerin birçoğunun iş imkanlarının da gayet iyi olduğu biliniyor. Okul dışı aktiviteler, konaklama ve arkadaşlık ilişkileri anlamında da Londra’nın tam olarak öğrenci şehri olduğu söylenebilir.

Singapur ve Öğrencilik Hayatı

singapur

Okuma – yazma oranı yüksek olan Singapur, öğrenci şehirleri arasında 3. sırayı alıyor. Singapur nüfusunun % 95,4’ünün okur – yazar olduğu bilinmektedir. Sağlık, sosyal ve kültürel hayat anlamında da iyi bir ülke olan Singapur’un 17 modern hastanesi de bulunuyor. Üniversiteleri ise; National University of Singapore, Nanyang Technological University, SIM Üniversitesi, Singapore Management University ve Girne Amerikan Üniversitesi Singapur Kampüsü.

 Sidney ve Öğrencilik Hayatı

sidney

Avustralya şehirlerinden olan Sidney de, tam bir öğrenci şehri diyebiliriz. Avustralya’nın dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi olmasına rağmen ekonomi dahil olmak üzere birçok alanda merkez şehirlerden birisi olması Sidney’i özel yapıyor. Gece hayatının hiç bitmediği ve her daim otobüs seferinin bulunduğu bir şehir. Sidney’in en önemli üniversitesi Sidney Üniversitesi’dir ve 1850 yılında kurulan köklü bir üniversitedir. Avustralya’nın en eski üniversitesidir ve 2009 yılında 47,775 öğrenci sayısına ulaşarak ülkenin en büyük ikinci üniversitesi unvanını almıştır.

 Zürih ve Öğrencilik Hayatı

zurih

Ekonominin kalbi sayılan İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih, öğrencilik hayatı anlamında da üst sıralarda yer alıyor. Dünyanın en pahalı ülkesi olarak bilinen İsviçre’nin özellikle üniversitelerinin başarısı tüm dünyaca bilinmektedir. En önemli üniversitelerinden birisi, Zürih Üniversitesi’dir. İlahiyat okuluna 1833 yılında, hukuk, tıp, felsefe bölümlerinin eklenmesiyle kurulmuştur. Şimdi ise 7 büyük fakültesi ve 25 bin civarında öğrencisi vardır. Bu haliyle İsviçre’nin en büyük üniversitesidir. Aynı zamanda kilise ve kral üniversiteleri sonrasında, Avrupa’da kurulan ilk devlet üniversitesi olarak bilinmektedir. Üniversitenin birçok Nobel alan mensubu da bulunuyor.

 Melbourne ve Öğrencilik Hayatı

melbourne

Hong Kong, Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanıdır. En işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezlerinden birisidir. Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgelerinden birisi olan Hong Kong, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olmasının yanı sıra zengin şehirleri arasında da yer almaktadır. Hong Kong Üniversitesi, ülkenin en eski üniversitesidir. 1911 yılına kurulan kamu üniversitesidir ve 21 bini aşkın öğrencisi bulunmaktadır. Aynı zamanda bu öğrencilerin 9000’i yükseklisans eğitimi de almaktadır. ‘Times Higher Education’a göre dünyanın en iyi 18., Asya’nın en iyi 2. ve Çin’in en iyi üniversitedir.

 Boston ve Öğrencilik Hayatı

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ABD’nin Massachusetts eyaletinin başkentidir ve en büyük şehridir. Boston, ABD’nin en eski ve varlıklı şehirlerinden birisidir. Boston eğitim, sağlık, finans ve teknoloji merkezlerindendir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Harvard Üniversitesi, Massachusetts Üniversitesi, Northeastern Üniversitesi, Boston Koleji, Wellesley Koleji ve Boston Üniversitesi dünyaca ünlü eğitim merkezleridir.

  Montreal ve Öğrencilik Hayatı

montreal

Kanada’nın en büyük ikinci şehri olan Monreal, Paris’ten sonra dünyanın Fransızca konuşan en büyük ikinci kentidir. Dünyanın en saygın üniversitelerinden birisi sayılan McGill Üniversitesi, Montreal’de bulunmaktadır. 1821 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir. Eğitim dilleri İngilizce ve Fransızcadır. 8 Nobel ödülüne sahiptir, üç astronotu ve iki Kanada Başbakanı mezunu vardır. Kanada’nın en eski üniversitesidir.

 Münih ve Öğrencilik Hayatı

munih

Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın en büyük şehridir. Avrupa Birliği’nin en büyük 12. şehridir. Münih her yıl Ekim ayında yapılan ve büyük ölçüde turist çeken Octoberfest adlı bir bira festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en büyük 10 festivalinden biri olan bu festival, biraları dışında Bavyera geleneklerinin tanıtılması adına yapılmaktadır. Münih’de üç önemli üniversite bulunmaktadır. Bunlar; Münih Teknik Üniversitesi, Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi, Münih Televizyon ve Film Üniversitesi

 Diğer Öğrenci Şehirleri

UT130424AT031  Pildil: Tartu Ülikool peahoone (Ülikooli 18, Tartu). Foto Andres Tennus/Tartu Ülikool

Quacquarelli Symonds tarafından yapılan araştırmada, dünyanın en iyi 50 öğrenci şehri yayınlanmıştır. Ülkemiz üniversite ve şehirleri bu sıralamaya dahil olamamıştır. Bunun nedeni ise ‘Dünyanın en iyi üniversiteleri’ arasında yer alan bir üniversitemizin olmaması ve en az 250 binlik nüfus gerekmesidir.

Berlin – Berlin Teknik Üniversitesi (Almanya)
San Francisco – Kaliforniya Üniversitesi (ABD)
Toronto – Toronto Üniversitesi (Kanada)
Seul – Seul Devlet Üniversitesi (Güney Kore)
Viyana – Viyana Üniversitesi (Avusturya)
Dublin – Trinity Üniversitesi (İrlanda)
Tokyo – Tokyo Üniversitesi (Japonya)
Pekin – Pekin Üniversitesi (Çin)
Auckland – Auckland Üniversitesi (Yeni Zelanda)
Kopenhag – Kopenhag Üniversitesi (Danimarka)
New York – New York Üniversitesi (ABD)
Vancouver – İngiliz Kolumbiyası Üniversitesi (Kanada)
Chicago – Chicago Üniversitesi (ABD)
Barcelona – Barcelona Üniversitesi (İspanya)
Milano – Milano Üniversitesi (İtalya)
Brisbane – Queensland Üniversitesi (Avustralya)
Stockholm – Stockholm Üniversitesi (İsveç)
Taipei – Tayvan Devlet Üniversitesi (Tayvan)
Manchester – Manchester Üniversitesi (İngiltere)
Perth – Batı Avustralya Üniversitesi (Avustralya)
Madrid – Madrid Özerk Üniversitesi (İspanya)
Edinburgh – Edinburgh Üniversitesi (İskoçya)
Buenos Aires – Buenos Aires Üniversitesi (Arjantin)
Brüksel – Belçika Özgür Üniversitesi (Belçika)
Şanghay – Jiao Tong Üniversitesi (Çin)
Amsterdam – VU Üniversitesi (Hollanda)
Canberra – Canberra Üniversitesi (Avustralya)
Los Angeles – Kaliforniya Ucla Üniversitesi (ABD)
Moskova – Lomonosov Devlet Üniversitesi (Rusya)
Adelaide – Adelaide Üniversitesi (Avustralya)
Lyon – Jean Moulin Üniversitesi (Fransa)
Washington – Georgetown Üniversitesi (ABD)
Kuala Lumpur – Kuala Lumpur Üniversitesi (Malezya)
Philadelphia – Philadelphia Üniversitesi (ABD)
Prag – Charles Üniversitesi (Çek Cumhuriyeti)
Mexico City – Mexico City Ulusal Özerk Üniversitesi (Meksika)
Helsinki – Helsinki Üniversitesi (Finlandiya)
Oslo – Oslo Üniversitesi (Norveç)
Santiago – Santiago Üniversitesi (Şili)
Kyoto – Kyoto Üniversitesi (Japonya)

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved