Yukarı

Doğum Kontrol Hapı Akneyi Giderir mi?

Bilhassa genç kadınların sık sık yaşadığı akne sorunu dermatologlar tarafından önerilen muhtelif ilaçlarla ve bitkisel çözümlerde giderilmeye çalışılır. Fakat bu metotlar her zaman etkili olmaz.

Gün geçtikçe yeni tedavi yöntemleri geliştiriliyor. İşte o yöntemlerden biri de doğum kontrol hapı. Amerika Dermatoloji Akademisinin dergisinde yer alan araştırmaya göre doğum kontrol hapları uzun süreli kullanımlarda, antibiyotik ilaçlardan daha etkili.

Araştırmada yer alan gruplara 3 ay boyunca verilen antibiyotikler, plasebo ilaçlar ve doğum kontrol haplarının etkisi incelendi. 3 ay boyunca plasebo ilaçlarının akne sorunlarına karşı hrhangi bir etkisi olmadığı görüldü. Antibiyotiklerin ise akne sorunlarını giderdiği tespit edildi. Fakat 6 aylık kullanım süresinde etkisini kaybettiği gözlemlenen antibiyotiklerin yerini doğum kontrol hapları aldı. 6 aylık süre zarfında antibiyotiklerden daha çok etkili olduğu görülen doğum kontrol haplarının akne sorununu gidermesi SHBG ismi adı verilen glikoproteinin kandaki seviyesini artırması ile gerçekleşmektedir. Kandaki SHBG seviyesinin artması testosteron hormonu seviyesinin düşmesini sağlamaktadır. bu da cilt sorunlarının azalmasını ve akne sorununun giderilmesi sağlamaktadır.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort