to top

DOĞUM JELİ

Doğum jeji (obstetrik jel) normal doğum sırasında vajinaya uygulanan kayganlaştırıcı maddedir.
Doğum jeli, diğer bir adıyla obstetrik jel normal doğum yönteminde vajinaya sürülen kayganlaştırıcı bir maddedir.

Doğum jeli:

propilen glikol,
karbomer,
hidroksietilsellüloz,
su gibi maddeler ihtiva eder.
Toplum arasında yaygın olarak kullanılan ‘’ağrısız jel’’ tabiri oldukça yanlıştır. Doğum jelleri ağrıyı azaltmakla görevli değildir. Doğum jelleri, kayganlaştırıcı görevi gören jellerdir.

 

Doğum jeli konusunda çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalardan biri de İsviçre’de yapılmıştır. Buna göre, normal doğumda jel kullanımının doğum süresini etkin sürelerde kısaltmadığı bildirilmiştir. Doğum jelinin yalnızca doğumun ikinci aşamasında sürenin kısaldığı da bildirilmiştir.

İkinci evre, rahim ağzının açılmasından, bebeğin dünyaya gelmesine dek geçen sürededir. Yapılan araştırmalarda doğum jeli sayesinde rahim ağzı yırtıkları için riskin azaldığı görülmüştür.

Doğum jeli hangi faydaları sağlamaz?

Doğum jeli (jelli doğum) toplum arasında yaygın olan görüş gibi, doğum sancısını azaltmaz. Amacı doğum sancılarını azaltmak değildir. İhtiva ettiği maddeler,ağrı kesici özellikte değildir.

Doğum jelinin esas hedefi, doğumun ikinci aşamasında yani rahim ağzının tümden açılması ve bebeğin dünyaya gelmesi aşamasından daha önceki aşamalarda çekilen ağrıya herhangi bir şekilde etki etmez.

Bebeğin iri olması ya da makat geliş durumları, çoğul gebelikler, çatının dar olması gibi sebeplerle sezaryen doğumun yapılmasına ihtiyaç duyulan durumlarda doğum jeli kullanılması doğum yönteminin değişmesini sağlamaz.

Normal doğumun gerçekleşmesine engel teşkil edecek bir durum mevcut ise, doğum jelinin sürülmesi ile bu durum ortadan kalkmaz.

Doğum jeli nasıl kullanılır?

Doğum jeli doğum aşamasında doktor tarafından vajina içerisine uygulanan bir jeldir. Anne adayı kendi kendine uygulayamaz.

Ağrısız doğum jeli nedir?

Ağrısız doğum jeli, toplum arasında yaygın olarak kullanılan ancak doğruluğu olmayan bir tabirdir. Ağrısız doğum jeli isminde üretilen ve doğumda ağrıları azaltmak için kullanılan herhangi bir jel bulunmamaktadır.

Doğumu başlatmak adına rahim ağzına sürebilen prostaglandin ihtiva eden jeller mevcuttur, bu jeller doğumu başlatmak adına rahim ağzının açılması için uygulanan jellerdir ve özellikle günü geçen gebeliklerde kullanılır. Bu jeller, doğum jelleri ile ilişkili değildir.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.