Yukarı

Diyet Sırasında Protein Dengesi Nasıl Sağlanır?

Hemen hemen tüm diyetisyenler diyet sırasında protein alımını önerir. Çünkü protein yağ yakımının yanı sıra tok kalmayı da sağlıyor. Fakat siz bunu yaparken de dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Protein alımı hakkında bilmeniz gerekenler ise şöyle;

  • 19-70 yas aralığındaki kadınlar için önerdiği günlük protein miktarı 46 gram olmalıdır. Fakat aktif bir hayatı olan bir kimse bunu 80 grama kadar çıkarabilir.
  • Proteini sadece ızgara tavuk, yumurta veya protein barları ile sınırlamayın. Bununla eş değerde kabuklu besinler, tahıllar ve sebzeler gibi bitkisel proteinleri de listenize ekleyin. Lif içeren bu besinler kanser ve kalp krizini önlemenin yanı sıra kilo vermeye de yardımcıdır.
  • Özellikle egzersiz yapanlar için protein alımı kaslar açısından büyük önem taşır. Egzersizden yarım saat sonra amino asit yönünden zengin protein içerikli beslenmeniz faydalı olacaktır. Amino asit açısından zengin besinler ise süt ve süt ürünlerinde, yumurtada, kavrulmuş fıstıkta ve bazı protein tozlarıdır.
  • Bir öğünde en fazla 20 ila 30 gram kadar protein tüketmek ideal olan ölçü. Çünkü vucut tek seferde ancak bu kadarını öğütebiliyor. Bu nedenle günlük proteinizi öğünlere bölmelisiniz.
  • Sağlıklı atıştırmalıkların protein almadığınız öğünlerin açığını kapatmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin, elmanın yanında biraz fıstık ezmesi veya yoğurt ve tahıl gibi dengeleyici ara öğün hazırlayabilirsiniz.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort