Yukarı

Diyabetliler için birlikte yenebilecek besinler

Diyabetli kişiler çoğunlukla savaş halindedir. Diyabet tanısı konulmadan önce belki de ağzına götürmediği yiyecekler şimdi baş tacı olup çıktılar.
Yasaklar cezbedicidir. Sıradan yaşantında belki de hiç dikkatini çekememiş olan bir anda odak noktan olur. Beynindeki tüm nöronlar inatla onu düşünmen için sinyal gönderir. Algıda seçicilik tam da bu evrede devreye girer ve etrafındaki her şey silikleşir.
 
Saat 00:00 göstermiş ve bir çizgi film karakterine dönüşmüşsün. Sen ve etrafındakiler gri renge bürünmüş sadece yasaklar en canlı, parlak ve nefes kesen renkleriyle karşındalar.
 
Diyabetli kişiler bu duygu durumuyla çoğunlukla savaş halindelerdir. Diyabet tanısı konulmadan önce belki de ağzına götürmediği yiyecekler şimdi baş tacı olup çıktılar. Yasakların çekiciliği yıkıldıktan sonra kaybolur.
 
1)Fıstık Ezmesi ve Havuç 
 
Diyabet hastaları için yasaklıların başını çeker havuç. Oysaki; havuç sadece karbonhidrat içermez. Ayrıca;  A vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve folat ve lif açısından da zengindir. Tabii ki, oturup bir kilo havuç yiyin demiyorum. Ama bir porsiyon havucu fıstık ezmesi(ev yapımı ve şekersiz)gibi proteinden zengin bir besinle birlikte tutarsan, sindirim süreci yavaşlar ve böylece kan şekerini çabuk yükseltmez. Son olarak bir orta boy havuç yaklaşık olarak 30 kalori.
 
2)Elma ve Humus 
 
Ortadoğu mezesi olan humusun ana malzemeleri nohut ve tahindir. (Ev yapımı olanı tercih edin ya da evde kendiniz hazırlayın.) Dolasıyla doymamış yağ asitlerini ve liften zengindir. Lif; önemli bir besin ögesidir. Diyabetli kişiler için daha önemlidir. Kan şekerinin yükselme hızını yavaşlatır.
 
Doygunluk hissini artırır ve kilo kontrolü sağlar. Elma ile birlikte tüketildiğinde hem doygunluk hissini artırır hem de inanılmaz lezzetli hale gelir. 1 Tenis topu büyüklüğünde elma ve 2 yemek kaşığı humus farklı ve lezzetli bir ara öğün olacaktır.
 
3)Yarım Yağlı Yoğurt ve Armut
 
Yaz ayların en sevilenlerinden armut. Küçük bir armut( tenis topu büyüklüğünde) 4 gram lif ve 15-10 gram karbonhidrat içerir. C vitamini açısından zengin olması immün sistemi destekler. Su oranı da yüksek bir besindir. Yarım yağlı yoğurt tam yağlı yoğurda göre; protein ve kalsiyum açısından zengin karbonhidrat açısından fakirdir.
 
Farklı tatları denemeye açıksan; işte tarif. Eşantiyon olarak da metabolizmanı hızlandıracak. 1 kâse yarım yağlı yoğurt içerisine bir küçük boy dilimlenmiş armut ve üzerine 1 tatlı kaşığı ev yapımı acı biber sosu ekleyin ve afiyet olsun.
 
4)Vişne, Izgara Somon ve Maruldan Oluşan Wrap
 
Karbonhidrat oranı düşük bir wrap yemek istiyorsanız marul doğru seçenek. Vişne, C vitamini, folik asit, potasyum ve lif açısından zengindir. 1 porsiyon vişne yaklaşık olarak 56 kaloridir. Diyabet için en iyi 5 besin arasında yer alan somon; protein ve omega-3 açısından zengindir. Vahşi somonu tercih edin çiftlik somonunu değil.
 
Bu 3 besini kombin ederek hem lezzetli bir ana öğün hazırlarsın hem de kan şekerini yavaş yükselir. Ek olarak da kilonu kontrol altına alırsın. 
 
Diyetisyen Selin Şahin
 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved