Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Yapılması Gerekenler

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Yapılması Gerekenler

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu teşhisi konan bir bireyin öncelikle görsel dikkatinin mi yoksa işitsel dikkatinin mi daha geriden geldiğini bilmesi gerekir. Eğer teşhis uzman psikolog ve psikiyatrist tarafından konulduysa zaten bu sorunun asıl hangisi olduğu bilgisi ebeveyne verilmiştir.

Görsel dikkat alanında bozulmalar varsa;

  • Oyun çocuklar için büyük önem taşır. Fakat ders çalışma zamanlarında oyuncakların sürekli ortada dağınık durması çocuğun dikkatini dağıtır. Bu nedenle oyuncakların sadece oyun zamanında dağıtılması, sonrasında ise toplanarak bir dolaba kaldırılması gerekir.
  • Çocuğun odası mümkünse sade olmalı. Duvar kağıdı, halı deseni, nevresim deseni çok renkli ve büyük desenli olmamalı.
  • Çalışma masasının üstünde bilgisayar, televizyon, play station gibi dikkat dağıtabilecek unsurlar olmamalı. Eğer bu mümkün değilse, bilgisayar ekranı kapalı olmalı veya diğer eşyaların üzerinde örtüler olmalı.
  • Çocuk, ders çalışırken çalışma masasının üstünde o gün çalışacağı ders kitapları, defteri, kalemi ve silgisi dışında başka bir eşyası olmamalı.
  • Görsel dikkati dağınık çocuklarda ders çalışırken yüzünün kapıya dönük değil duvara dönük olması gerekir. Mümkünse bu duvar boş ve açık renk olmalı.

İşitsel dikkat alanında bozulmalar varsa;

  • Arka odadan seslenerek ondan bir şey istemeyin. Onunla konuşurken yanına gidin ve göz teması kurun. Hatta ona hafifçe dokunarak sade bir dille istediğinizi anlatın.
  • Konuşma esnasında yüksek sesli müzik, televizyon sesi veya başka konuşmalar çocuğunuzun dikkatini dağıtır. Bu nedenle çocuğunuzla konuştuğunuz zamanlarda bu seslerden uzak durmaya çalışın.
  • Aynı anda birkaç şey istemeyin. Çünkü bu gibi sorunu olan çocuklar mutlaka söylediklerinizden birisini unutur. İsteklerinizi tek tek söyleyin.
  • Yüksek sesle veya azarlayıcı bir ses tonu ile konuşmak çocuğun dikkatini konuşulan şeye değil “Acaba ne yanlış yaptım?” düşüncesine odaklanmasına neden olur. Bu nedenle sakin ve yumuşak ses tonu ile konuşun.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved