Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 258
Çocuklarınızı Şımartmadan Onları Nasıl Övebilirsiniz?
Yukarı

Çocuklarınızı Şımartmadan Onları Nasıl Övebilirsiniz?

Çocuklarımızı zaman zaman övmek gerekebilir. Fakat bunu yaparken de dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Zira doğru davranmazsanız çocuğunuzu överken motivasyonunu ve özsaygısını olumsuz etkileyebilirsiniz.

İlk olarak bilmeniz gereken çocukların sizin tahmin ettiğinizden çok daha fazla şeyi algıladığıdır. Araştırmalar gösteriyor ki sürekli çocuklara akıllı ve iyi olduklarını söylemeniz faydadan ziyade çocuğunuza zarar veriyor. Çünkü bu durumun ters tepme ihtimali çok daha yüksek oluyor.

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma bu durumu açık bir şekilde ortaya koyuyor. Araştırmada, beşinci sınıf öğrencileri onlara kolay gelecek problemlerden oluşan bir teste giriyorlar. Testi tamamlayan öğrencilerin bir kısmına akıllı oldukları, bir kısmına da gerçekten çok çaba harcadıkları söylendi. Daha sonra daha zor soruların olduğu bir teste mi yoksa az önce girdikleri test gibi kolay bir teste mi girmek istedikleri soruldu.

Sonuçlar çok açıktı: Çabaları nedeniyle övülen çocukların %90′ı daha zor soruları seçmişti. “Akıllı” çocuklarsa güvenli alanda kalmaktan memnunlardı.

Övgünün fazla olması durumunda çocuğunuz sürekli bir ebeveyn onayna ihtiyaç duymaya başlayabilir. Bu da eninde sonunda sizi çıldırtmaya yetecektir.

Örneğin çocuğunuzu överken yaptığı etkinlikle ilgili “mükemmel olmuş bu harika bir şey” demek yerine bu kelebeğin burası için pembe rengi kullanman çok hoş durmuş diyerek detaylandırabilirsiniz. Eğer bunu gerçekten inanarak söylüyorsanız, bu söyledikleriniz daha etkileyici olur.

Çocuğunuza akıllı veya güzel çocuk diye övgüler yapmanız yerine davranışlarını övmelisiniz. Mesela çok istemeseler bile ellerindeki bir şeyi paylaştıklarında onlarla gurur duyduğunuzu belli edin.

Çocuğunuzun sonuca değil sürece odaklanmasını sağlayın. Yani başarı değil, başarı için harcadığı emek…

Övgü her zaman sözle olmaz. Zaman zaman onunla vakit geçirmek istemeniz de çocuğunuz için övgü ve ödül şeklidir.
Çocuğunuzu başka ebeveynlerin önünde övmek çocuğunuzun utanarak içe kapanmasına neden olabilir.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort