Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
Çocukların Teknoloji Kullanımını Evde Nasıl Kontrol Ederiz?

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

Çocukların Teknoloji Kullanımını Evde Nasıl Kontrol Ederiz?

Son yılların en büyük hastalığı olan teknoloji bağımlılığı daha bebek denilebilecek yaşta çocuklarda bile izlerine rastlanmakta. E ne de olsa çocuklarımız bizim gölgelerimizdir öyle değil mi? Daha doğru düzgün konuşmayı bile bilmeyen çocukların eline verin tableti telefonu bakın nasıl da sorunsuz kullanıyorlar.

Yapılan pek çok bilimsel araştırmaya göre, günde 2 saatten fazla televizyon, tablet yada bilgisayar gibi teknolojik aletlerin başında vakit geçiren çocuklarda dikkat dağınıklığı, davranış bozuklukları  ve hiperaktivite görülme riski oldukça fazla oluyor. Hızla değişen ekran görüntüleri ve sesleri ise çocuklarda konuşma bozukluklarını tetikliyor.

 

Peki çocuklarımızı, bizim bile vazgeçemediğimiz bu yanlış davranıştan nasıl koruruz?

 • Okula başlayan çocuklarınız büyüdü diye oyuncaklarını kaldırmayın. Ekran başında geçireceği zamanı oyuncakları ile geçirsin.  Unutmayın oyuncaklarla oynamak ve sokakta oynamak çocukların zihinsel, fiziksel ve sosyal gelişimi için çok ama çok önemlidir.
 • Sosyal Medya konusunda çocuğunuza kesin sınırlar koyun ve bu alandan onları uzak tutmaya çalışın. Çünkü maalesef burada zarar veren insanlarla tanışarak adres, telefon gibi tüm bilgilerinizi öğrenebilecekleri gibi çocuğunuzun masumiyetinden de faydalanmak isteyebilirler. Yada çocukların özgüvenlerini zedeleyen siber zorbalık adı verilen davranışlarla karşılaşabilirler.
 • Çözüm için ise en uygun olan internetinizden “Aile koruma programı” edinmeniz olacaktır. Böylece çocuğunuz teknoloji aletlerini kullanmaya başladığında (oyun video gibi) karşılaşabileceği şiddet ve cinsellik içeren görüntülerden onu koruyabilirsiniz.
 • Çocuklarınıza, Alman yaş göstergesine sahip olan oyunlar satın alınız
 • Çocuğunuza sadece yaş grubuna uygun olan oyunlar oynatınız.
 • Aile içinde büyük çocuklar için olan oyunların küçük çocuklarla birlikte oynanmasına dikkat ediniz.
 • 3 yaşından daha küçük olan çocukların kesinlikle bilgisayarda oyun oynamamaları gerekir, çünkü bu onları fazlasıyla yorar.
 • 4–5 yaş arası çocuklara ise yaşlarına uygun öğrenim teşvik edici yazılımlar ve oyunlar sunabilirsiniz. Fakat çocuğun 6 yaşına kadar yalnız başına bilgisayarda oturmaması gerekir.
 •  Çocuğunuzla oyunları hakkında konuşunuz. Çocuğunuz kompleks bağlantılar hakkında bilgi verecektir ve büyük bir heyecanla açıklamalar yapacaktır.
 •  Çocuğunuzla birlikte oyun saatlerini kararlaştırın ve bunu yaparken televizyon ve diğer medyalar için olan zaman sürelerini dikkate alın.
 • En önemlisi ise çocuğunuzla birlikte oyunlar oynayın keyif alacağınız aktiviteler yapın.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved