Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 258
Çocukların sigaraya başlama sebepleri
Yukarı

Çocukların sigaraya başlama sebepleri

Sigarayı bırakmak kolay değil; ancak ebeveynseniz, çocuklarınız için yaptığınız/yapacağınız en iyi şey bu olabilir. Yalnızca pasif içicilikle çocuklarınız sağlıklarını tehlikeye atmış olmaz, aynı zamanda çocukken sigaraya maruz kalan çocuklar, büyüdüklerinde de muhtemelen sigara bağımlısı olacaklardır.

Amerikan Akciğer Derneği tütün programlarının ulusal direktörü Bill Blatt “Ergenlikte olan bir çocuğun sigara içmeye başlamasının en büyük sebebi ebeveynlerinden birinin sigara içmesidir” diyor. Aslında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), sigara içen 10 kişiden 9’unun alışkanlığını 18 yaşından önce aldığını belirtiyor.

Sigara İçilen Bir Evde Büyümek

Massachusetts’te Norwood’lu Jocelyn Liberty, annesi ve babası her geçen gün Liberty’nin içip içmediği ile ilgili endişeliydi. Anne babasının bu alışkanlığının sağlığını etkilediğini söyleyebilirdi. Neyse ki, Liberty hiç sigara içmeye hiç başlamadı, ancak Massachusetts’teki Peabody’deki 31 yaşındaki Jolyn DeGeorge gibi aileler, anne-babalarının sigaralarını çalmak suretiyle çok genç yaşlarda sigaraya başlamış, alışkanlık edinmişlerdi. Annesi, o sırada 13 yaşında olan kız kardeşiyle arka verandasında bir sigara içtiğini fark edinceye kadar, yanlış bir şey yaptığını fark etti. DeGeorge, “Annem bana çok kızdı” diyor.

Ebeveynlerin neleri öğrenmesi gerekir?

“Bazı aileler sigaranın iyi olduğunu düşünmekle birlikte, çocukları için nenden zararlı olduğunu bile düşünmemeleri şaşkınlık verici”, diyor Ulusal Kanser Enstitüsü tütün kontrol araştırma şubesinin program direktörü Glen Morgan.

Hem Blatt hem de Dr. Morgan, anne babalara sigarayı bırakmasını öneriyor. Ancak eğer sigarayı bırakmaya çalışıyorsanız, çocuğunuza bırakmak istediğinizi söylemeniz önemlidir (öyle olmasa bile) ve bırakmanın çok zor olduğu söylenir. En azından bu, çocuğunuzun sigara içmenin kabul edilebilir olduğunu ve sağlığınızı tehlikeye attığını bilmesini sağlar.

Sigarayı bırakamayan ebeveynler evin ve otomobilin dışında sigara içmelidirler. CDC’ye göre, sigara içen ailelerde yaşayan bebeklerin ani bebek ölümü riski, içmeyenlere oranla daha yüksektir. Çocuklar büyüdükçe, solunum yolu enfeksiyonları, sık ve şiddetli astım atakları geçirme olasılıkları da artar. Diğer çocukların ise akciğer büyümesi, bronşit ve pnömoni ve hırıltılı solunum, öksürük ve kulak enfeksiyonları daha az olduğu tespit edilmiştir.

Boston’daki 31 yaşındaki Rebecca Brand, pasif içiciliğin etkilerinin anlamasının çabucak annesine sigarayı bırakmasını sağladığını söyledi. “İlkokuldayken,” dedi, “kardeşim gerçekten kötü bir astım geçirdi. Annem ona zararı olduğunu anladı, bu yüzden içmeyi bıraktı. Alışkanlığının kardeşimi hasta ettiğini fark etti ve onun bu alışkanlığını bırakması için yeterliydi. “

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort