Yukarı

Çocuklarda Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Reflü, mide asidinin yemek borusuna çıkması ve bu kısmı döşeyen tabakaya zarar vermesidir. Maalesef bu hastalık yenidoğan döneminden itibaren bebeklerde de görülebiliyor. Peki bebeklerde/çocuklarda reflü belirtileri ve tedavi yöntemi nelerdir? Bu soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Reflünün belirtileri, yineleyen kusma, kilo almada duraklama, yemeği reddetme, iştahsızlık, göğüs ağrısı ve yanması, yutmada zorluk, yineleyen alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları, astım benzeri akciğer rahatsızlıkları, kansızlık, sinüzit gibi oldukça geniş bir yelpazedir. Tedavi edilmezse yemek borusunda darlık ve yemek borusunu döşeyen hücrelerde harabiyet meydana gelebilir.

Evvela doğru teşhis edilmelidir. Beslenmenin düzene sokulması, az ve sık sık beslenme, bebeklerin yatar pozisyonda beslenmemesi, gece beslenmesi yapılmaması, gazlı içecekler ve fast food tüketmemek, çikolata ve kakaolu yiyecekleri çok yememek gerekmektedir. Obezite hastalığı, reflüyü tetiklemektedir.

Çocuklarda mide asidini azaltıcı, mide ve bağırsak hareketlerini hızlandırıcı ilaçlar ile tedavi yapılabilir. Gerektiğinde reflüyü azaltan mamalardan faydalanılabilir. Tedavi bittikten sonra da sağlıklı bir şekilde beslenme sürdürülmelidir. Çocuklukta reflü tedavisine olumlu cevap verilir, yalnızca olumlu yanıt alınamayan hastalara cerrahi tedavi yapılmaktadır.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort