Yukarı

Çocuklarda Geç Konuşma ve Tedavisi

Dil ve konuşma gecikmesi herhangi bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkabilir. Çocuklarda gelişim bozukluğundan kaynaklı konuşma gecikmesinin tedavisi mümkündür.

Bazı çocuklar konuşmaya çok geç başlayabilirler. Çocuklarda geç konuşma aslında o kadar korkulacak bir olay değildir. Bazı çocuklarda gelişim bozukluğu varsa sıkıntılı durumlar yaşanabilir fakat, konuşma gecikmesi tedavi edilir bir durum olarak kabul edilir.

KONUŞMA GECİKMESİ NEDİR?

1 yaşını geçtiği halde konuşmaya isteksizlik ve iki yaşına geldiğinde hala konuşamayan çocuklarda konuşma gecikmesi ihtimali düşünülür. İhtimal denilmesinin sebebi bazı çocukların, konuşma becerisinin geç de olsa başlayabildiğidir. Fakat, bazı çocuklarda geciken konuşma bazı hastalıkların nedeni olabilir. İlk olarak çocukta zihinsel bir problem olup olmadığı ve işitme duyusu kontrol edilmelidir. Bunun gibi pek çok neden konuşma gecikmesine neden olabilir.

NEDEN OLAN DURUMLAR?

Konuşmak, vücut içinde pek çok organın aynı anda çalışması ile yapılan bir eylemdir. Bunu sağlayan ise beyindir. Beynimiz, zihinsel gelişime paralel dil gelişimini de sağlar. Bazı zeka problemlerinde beyin bu süreci tamamlayamaz.

SAĞLIK SORUNLARI

Sağlık sorunu olan çocukların beslenmesi aksar ve beslenmeye bağlı olarak gelişim yavaşlar. Bu nedenle konuşma sorunları yaşanabilir.

İŞİTME SORUNLARI

Duyma olmadan konuşma gerçekleşemez. Çocuk, duyduğu kelimeleri taklit ederek konuşma becerisine sahip olur. Çocuğun işitme engeli bazen anlaşılamaz. Bu nedenle konuşma gecikir.

SİNİR VE KAS UYUMSUZLUĞU

Dili kullanmayı sağlayan kaslar ve onlara bağlı sinirlerde oluşan aksaklıklar konuşma sorununu beraberinde getirir. Beyin ve dil arasında ki bağlantı sorunları konuşmada sorun yaratır.

NEGATİF DURUMLAR

Çocukların maruz kaldığı şiddet, psikolojik şiddet, travmalar, ölüm ve boşanmalar çocuğun konuşmasını direk olarak etkiler. Bazı durumlarda çocuk konuşabildiği halde konuşmamayı tercih eder.

YARIK DAMAK, YARIK DUDAK

Çocuğun doğuştan konuşma organlarında oluşan bu anormallikler konuşmada sorun ve gecikmeler yaratır.

DOĞUM KOMPLİKASYONLARI

Doğum sırasında beyinde olan zedelenmeler çocuğun geç konuşmasına neden olabilir. Zihinde sıkıntısı olmayan fakat bu nedenle konuşmayı geciktiren pek çok çocuk vardır.

NE YAPILMALIDIR?

Konuşma gecikmesi olan çocuklara profesyonel yaklaşmak gerekir. Çünkü, konuşma gecikmesi kalıcı bir şekle dönüşebilir.

Çocuk üç yaşına geldiği halde konuşmada sorun yaşıyorsa fakat konuşma isteğine sahipse, anne ve baba çocuğun yanlış konuşmalarını dikkate almamalıdır. Asla çocuğun telaffuzuna gülmemeli ve sakin bir şekilde doğrusunu söylemelidirler.

Çocuğun konuşmada sorun yarattığı asla çocuğun yanında söylenmemelidir. Bu sorun geçisidir psikolojik baskı ile kalıcı olabilir.

Konuşma zorluğu çeken çocuklarda hırçınlık ve agresiflik normaldir. Bu nedenle bu durum baskı ile sindirilmemelidir.

Çocuk asla başka çocuklar ile mukayese edilmemelidir. Konuşmak istemiyorsa zorlanmamalıdır.

Çocuğun konuştuğu zaman söyledikleri iyi dinlenerek anlamaya çalışılmalıdır. Anlamadım diyerek baskı altına alınmamalıdır.

Çocuğa yaratıcılığı geliştiren resim, müzik gibi bazı aktiviteler yaptırılmalıdır. Böylece psikolojik olarak rahatlatılmalıdır.

Çocuğa olan sevgi sürekli verilmelidir.

Okul çağında konuşma sıkıntısı çeken çocukların öğretmenleri ile iş birliği yapılmalıdır.

Konuşma zorluğu çeken çocuk için, psikolog, pedagog yardımı alınmalıdır.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort