Yukarı

Çocuk Odası Dekorasyonunda Bilmeniz Gerekenler

Çocukluk çağı, insanın en meraklı ve öğrenmeye açık olduğu, çevresini ve dünyayı tanımaya başladığı dönemdir.  Çocuğun hayatının büyük bölümünün geçtiği yer ise, çocuk odasıdır. Burada çocuk keşifler yapar ve dünyanın farkına varmaya başlar.

Zamanının önemli kısmını geçirdiği odasının dekorasyonu, çocuğun yararı, zevkleri, geleceği ve sağlığı düşünülerek tasarlanmalıdır.

cocuk-odasi-dekorasyon
Kenarları Sivri Eşyalara Dikkat Edin

Odayı dekore etmeden önce bilinmesi gereken bazı durumlar ve alınması gereken önlemler vardır. Bunlardan birisi de, kenarları ve köşeleri sivri eşyaların, çocuk odasında olmaması gerektiği. Çocuğun bu eşyalara çarpma ihtimali ve bu durumda alacağı darbe göz önünde bulundurulmalı. Kalıcı etkisi olabilecek bir kaza yaşanma ihtimali düşünülerek, odası dekore edilmelidir. Tahta ve metal gibi sert cisimler de, çocukların olduğu ortamda bulunmamalıdır. Bunun yerine, plastik ürünleri tercih edebilirsiniz. Alacağınız yatağın temelinin sağlam olması da oldukça önemli. Odaya aldığınız malzemelerin zehirli olabilecek kimyasallar içermesi, çocuğunuzun sağlığını olumsuz etkileyebilir.

oyun-evi-cocuk-odasi-20812-11-b

Çocuğunuzun Hayal Gücünü Geliştirecek Tasarımları Tercih Edin

Ayrıca, çocuğunuzun odasını düzenlerken, onun yaşını, zevkini ve ona ilham verecek şeyleri hesaba katmak, çocuğun yararına olacaktır. Örneğin, doğa temalı bir oda ve ‘’ağaç ev’’ konseptli bir tasarım, çocuğunuzun hayal dünyasına büyük katkıda bulunurken, odanın tavanına, üzerinde yıldızların ve gezegenlerin bulunduğu duvar kağıtları alarak, geceleri, duvar kağıdına uygun ışıklandırma ile harika bir ortam yaratabilirsiniz.

Çocuğunuzun eğlenmesi için, odasına kaydırak benzeri aksesuarlar monte edebilir, öğrenmeye en açık olduğu bu dönemde, çocuk hikâyelerinden ilham alınmış desenlerle odayı süsleyebilirsiniz. Örneğin, deniz konseptli bir oda takımı alıp, duvar kâğıtlarında çeşitli balık türleri taşıyan bir dekorasyonla, onun ilgisini bilim dallarına çekebilirsiniz. Balıkların çevresinde dolaşan ot ve sazlık desenleri ile onu doğa içinde bir düş gezisine çıkarmanız da mümkün.

cocuk-odasi-10-yellow-orange-kids-room

Kardeş Odalarında Yatak Şeçimine Dikkat Edin

Küçük odalarda yüksek ayaklı yatak modelini kullanmak size önemli ölçüde yer kazandıracaktır. Yatağın altında kalan alanı çocuklarınızın yaşına uygun olarak çalışma veya oyun alanı olarak kullanabilirsiniz. Odanızda iki yatak için yeterince yeriniz olduğunu düşünüyorsanız odanın penceresini merkez alarak yatakların yerleşimini sağlayabilirsiniz. ‘L’ şeklinde kullanılan yüksek yataklar ve ranzalar altlarında çalışma masaları ve kitaplıklar için yeterince alan oluştururken, odanın ferahlığını da kesmemiş oluyor. Eğer kardeş odalarında yeriniz darsa kesinlikle yerden yüksek yatakları tercih etmenizi öneririz.

Hepimiz, küçüklüğümüzde hayal gücümüzü besleyen filmler izlemiş, kitaplar okumuşuzdur. Bu yaşlarda gelişen hayal gücümüz ve düşüncelerimiz, ilerleyen zamanlarda tercihlerimize yön vermiş ve bizi yönlendirmiştir. Çocuk odasını dekore ederken, şık olmasının yanı sıra, ilerleyen yaşlarında onun hayatına yön verecek temalara ağırlık vermek, çocuğa verilecek en güzel hediyelerden olacaktır.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort