Yukarı

Çocuğunuza sebzeleri sevdirmeniz için 5 öneri

Her anne babanın en büyük problemi olan yeme sorununa çözüm önerileri Cool Kadın’da! Biliyoruz çocuklar sebzeleri sevmezler. Fakat gelişimleri için sebzelerde bulunan vitaminlere ihtiyaçları vardır. Bu nedenle sebzelerin hayatımızın devamı için önemi ortada. Fakat her çocuk sebze severek büyümüyor maalesef. Çocukların sebzeleri sevip sevip sevmemesi aslında doğuştan gelen birşey değil. Bu yargıya çoğu kez ebeveynlerin davranış ve alışkanlıkları sebep oluyor. Bu sorunu aşmak için size pratik önerilerimiz var.

Young toddler boy eating messy pasta

1. Sebzelerinizi pişirme yöntemlerinizi değiştirin
Haşlanmış sebzeler vitaminlerini ve minerallerini kaybetmelerinin yanı sıra, tat olarak da çocuğunuzun hoşuna gitmeyecek, yalın ve kuru bir şekilde pişmektedirler. Bunun yerine sebzeleri fırında veya buharda pişirin. Özellikle dokusu nedeniyle sebze sevmeyen çocuklar, fırında pişmiş, dışı çıtır, içi yumuşak sebzeleri sevmeye daha yatkın olacaklardır.

2. Baharatlardan kaçınmayın
2 yaşından büyük bebeklerde pek çok baharatı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sebzelere ekleyeceğiniz biraz zerdeçal, kimyon gibi baharatlar, sade sebze tadını sevmeyen çocuğunuza çok daha çekici gelebilir. Böyle baharatların antioksidan özellikleri, hazıma yararları da cabası!

Young Girl(5-6) biting into cherry tomato

3. Soslar ve püreler
Çocuğunuza sebzeleri daha çekici hale getirmek için soslarla sunmayı deneyin. Buharda pişirilmiş brokolilerin üzerine gezdirilmiş bir peynir sosu, onları çocuğunuz için çok daha lezzetli hale getirecektir. Aynı şekilde, çocuğunuza çiğ havuç, salatalık, kereviz sapı gibi sebzeleri de humus eşliğinde sunmayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuzun hali hazırda sevdiği patates püresi gibi pürelere, biraz brokoli veya brüksel lahanası katmak, onlara bu gıdaların tadını çok baskı kurmadan sevdirecek, ilerde bu tür gıdaları yemeye hazır hale getirecektir.

4. Alışverişe çocuğunuzu da götürün.
Çocuğunuz nerden geldiğini gördüğü, ve seçim sürecinde bulunduğu gıdaları yemeye çok daha istekli olacaktır. Ondan hoşuna giden sebzeleri göstermesini isteyin, ve gösterdiği sebzelerden ona özel mamalar yapın. Bu süreçte bulunan çocuk yapılan mamayı yemeye çok daha istekli olur.

Çocuğunuzun her davranışını sizi örnek alarak kurguladığını unutmayın. Kendi beslenme alışkanlıklarınızı değiştirirseniz, çocuğunuzun da sağlıklı yemeye daha yatkın olacağını göreceksiniz. Çocuğunuza hazırladığınız mamalara benzer yemekler yiyin ve böylece çocuğunuza bunun doğru ve dengeli bir beslenme tarzı olduğunu tek bir kelime etmeden göstermiş olun.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort