Yukarı

Çocuğun Her İstediği Yapılmalı mı?

Çocuk yetiştirmek eskisi kadar kolay değil. Özellikle çalışan anneler için zor bir durum. Bu yüzden çocuklarını göremeyen anneler eve geldiklerinde büyük bir özlemle onlara sarılıp her dediğini yapmaya meyillidirler. Her ne kadar bazı konularda sınırda ve kuralda koysalar çocukları bir şey isteyip ağladıklarında anneler dayanamayıp çocuklarının her dediğini yapıyorlar.

Peki, çocuğun her dediğini yapmak doğrumu?

Uzmanlar çocukların ağladıkları esnada annelerin onlara istediğini vermemeleri konusunda uyarıyor. Yani çocuğunuz ağlıyor ve istediği şeyi ağladığı esnada vermeniz sakıncalı. Çünkü daha sonra çocuk ağlama taklidi yaparak size her istediğini yaptırmaya çalışacaktır.

Bütün gün anne ve babasını görmeyen çocuk akşam onları gördüğünde sürekli bir şeyler isteyecektir. Bu doğal bir durumdur. Çocuğunuz ağlamadığı esnada ona istediğini verin. Bazı çocuklar sürekli olarak ağlayarak bir şeyler isterler. Bu çocuklar evlerinde son derece problemliyken okulda çok uslu bir yapıya sahiptirler. Yani ev ve okuldaki kişilikleri farklılaşır. Bu durum çocuklarda kişilik bozukluğuna neden olur böyle çocuklar büyüdüklerinde kendilerini çok iyi ifade edemezler. Bu yüzden yapmanız gereken çok basit “çocuğunuz ağlarken isteklerini yerine getirmeyin”.

Yani “tamam oğlum ağlama sus, bekle yapıcam, alıcam” gibi cümleler kesinlikle kullanmayın. Çocuğunuz ağlamadan ya da sustuktan sonra istediği şeyi neden yapmadığınızı veya niye yaptığınızı açıklayın böylece çocuk evde kuralları daha iyi anlayacak ve tutarlı bir yapıya sahip olacaktır.

 

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort