Yukarı

Çocuğun Duygusal Zekası Nasıl Gelişir?

Çocuklarımız yaratılış itibari ile öncelikle sağ beyinleri gelişmeye müsaittir. Çocuklar renkleri, şekilleri ve sayıları hayatları boyunca er veya geç zaten öğreneceklerdir. Bu nedenle her şeyden önce çocuklarımızın duygusal zekalarını geliştirmeliyiz. Eğer siz de çocuğunuzun duygusal zekasını geliştirmek istiyorsanız 5 maddelik aşamayı yapmalısınız;

1. Adım: Çocuğunuzun duygularının farkına varın.

Kendi duygularıyla ilgili farkındalık sahibi olan duygu koçu ebeveynler, çocuklarının duyguları konusunda da hassaslar. Çocuklarının, duygularını daha güçlü ifade etmesi gerekmiyor.

2. Adım: Duyguları çocuklarınızla bağ kurmak ve onlara bir şey öğretmek için bir fırsat olarak görün.

Çocukların duyguları rahatsızlık kaynağı ya da bir zorluk değildir. Bu duygular çocuğunuzla bir bağ kurabilmeniz için fırsattır, onları zorlu duygularla başa çıkmaları için yönlendirin.

3. Adım: Dinleyip tasdik edin.

Çocuğunuz duygularını ifade ederken bütün dikkatinizle dinleyin. Dinlediklerinizi tekrar anlatın, böylece çocuğunuza onun yaşadıklarını anladığınızı gösterin.

4. Adım: Duygularını isimlendirin.

Çocuğunuzu iyice dinledikten sonra onun duygularıyla ilgili bir farkındalık ve sözcük dağarcığı geliştirmesini sağlayın.

5. Adım: Sınır koyarak çocuğunuzun problem çözmesine yardım edin.

Bütün duygular kabul edilebilirdir ama bütün davranışlar kabul edilebilir değildir.

Çocuğunuzun problem çözme becerilerini geliştirerek kendi duygularıyla başa çıkmasına yardım edin. Uygun davranışsal ifadeler konusunda sınır getirin. Bu çocuğunuzun hedef belirlemesini ve bu hedeflere ulaşmak için çözümler üretmesini de kapsar.

Bu adımlar duygusal koçluğun bazen çabucak sonuca ulaşmasını sağlarken bazen de çok zaman olur. Burada en önemli şey sabretmektir. Eğer problem çok büyükse bu beş adımın bir seferde alınması gerekmiyor.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort