Yukarı

Çocuğumuzu Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korumalıyız?

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları en sık görülen hastalıklardandır. Bu hastralık için yapılabilecek en iyi yöntem 6 aydan küçük bebekler için anne sütüdür. Anne sütü ilk altı aydaki bebekleri bütün enfeksiyonlara karşı korumak için yeterlidir. Dolayısıyla çocuklarımızı en az 1 yaşına kadar hatta mümkünse 2 yaşına kadar anne sütü almaları gerekmektedir.

Uzmanlar 6 ayından sonraki dönemde bebeklerin ve çocukların yılda 5 -8 arası üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesinin normal olduğunu söylüyorlar. Her geçirdiği enfeksiyona karşı vücut antikor oluşturur ve bu durum ileriye yönelik bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olur. Biz çocuğumuz hiç hasta olmasın diye çabalarken ve enfeksiyonlu insanlardan uzak tutmaya çalışırken aslında çocuğun bağışıklık sistemini zayıf düşürmekten başka bir şey yapmayız. Çünkü biz ne kadar korursak koruyalım çocuklarımız büyüdükçe, okula başladığında ve topluluklara daha sık girmeye başladığında bu enfeksiyonlarla mutlaka karşılaşacaktır. Dolayısıyla küçük yaşlarda enfeksiyonlar ile karşılaşmayan korunmuş vücut bağışıklığı geliştirmez ve diğer çocuklara oranla daha sık hastalanır.

Burada önemli olan anne sütünü bebeklik döneminde olabildiğince uzun süre vermeliyiz. Daha sonra komplikasyonlara karşı olan bazı aşılar vardır bunlar yapılabilir. Grip aşıları yaptırılabilir. Düzenli beslenmek de enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Çocuğumuza sık sık el yıkama alışkanlığı kazandırmalıyız.

 

Çocuğumuzu Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Nasıl Korumalıyız 1

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort