Yukarı

Çocuğuma kitap okumayı nasıl sevdiririm?

Okul döneminin başlaması ile çocuklar ile aileler arasında da çekişmeler başladı. Fakat burada önemli olan aslında çocuklarınızı sıkmak veya ödevlerini mecburi hale getirmek yerine, daha sevilen ve daha eğlenceli hale getirmek için çabalamalıyız.
Televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi teknoloji harikası iletişim araçları ile görsel cazibesi yüksek, oyalayan ve eğiten bir çok oyun ve oyuncak arasından çocuklara kitabı sevdirmek günümüzde artık daha zor…

Bebeklikten başlayarak çocukları renk, çizgi ve sözcüklerle tanıştıran, anadilini öğrenmesine yardımcı olan kitaplar, hem görsel, hem de dilsel özellikler ile çocuğun oynama, eğlenme, görme, duyma, dokunma yoluyla tanıma ve keşfetme gereksinimlerini karşılayan, duygu ve düşünce dünyasını besleyen, yaratıcılık ve hayal dünyasını geliştiren araçlardır.

Çocuk okuma alışkanlığını öncelikle ailede, sonra da okulda kazanır. Ebeveynler kitaba değer veriyorsa, düzenli olarak okuyorsa çocuklarının okumaları için de model oluyorlardır.Çocukların kitabı sevmeleri, bebeklikten itibaren anlama, algılama, fiziksel, zihinsel ve psikolojik durumuna ait gelişim özelliklerindeki ilgi ve beklentilerine göre sağlanabilir.

Öncelikle aile rol model olmalı ve daha sonra çocuğundan beklenti içerisine girmelidir.

kitap-okuyan-3-cocuk

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort