Yukarı

Cinsel ilişkide ağrı

Disparüni yani cinsel ilişkide ağrı pek çok kadının hayatını kabusa çeviriyor.

Oldukça yaygın bir cinsel sorun olan disparüni yani cinsel ilişkide Ağrı kadınların büyük bölümünün yaşadığı genel sorunlar arasında yer alıyor.

Aslında basit tedavi yöntemleriyle çözülebilecek bu sorun, kadınların utanması sebebiyle tedavisiz kalabiliyor ve evlilikleri tehdit ediyor. Uzmanlar basit bir jinekolojik muayene ile sorunun sebebinin bulunabileceğini ve tedavinin uygulanabileceğini dile getiriyor. Psikolojik, fizyolojik veya enfeksiyon gibi sebepler bu problemi tetikleyebiliyor.

Disparüninin en belirgin tetikleyicilerinden biri menopoza bağlı değişimler olarak belirtiliyor. Kadınlık hormonlarında yaşanan düşüşler, normalde nemli olan vajinanın kurumasına neden olabiliyor. Bu sebeple cinsel ilişki esnasında ağrı yaşanıyor. Ayrıca elastikliğini kaybeden vajina ilişki esnasında zorlanabiliyor.
cinsel ilişkide ağrının sebeplerinden biri de doğum yapmış kadınlarda yaşanması muhtemelen yırtıklardır. İyileşmiş gibi görünen bu yırtıklar menopoz sonrasında etkilenebilir.

Vajinal sağlığı korumak için duş jelleri ve sabunların kullanılmaması gerekmektedir. Bu tür temizlik ürünleri vajinayı daha çok kurutur ve pH seviyesini bozar. Ayrıca huzursuz bağırsak sendromu da cinsel ilişkide ağrıyı tetikleyebilir.

Bu tür ağrılar cinsel ilişkiden sonraki birkaç saat sürebilir. Benzer ağrı yaşadığınızda en kısa sürede bir jinekoloğa gitmeniz önerilmektedir.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved