Yukarı

Cilt Lekeleri İçin Ev Yapımı Maskeler

En başta güneş nedeni ile olmakla birlikte bir çok dış etkenden dolayı ciltte zamanla lekeler oluşur. Bu lekelerden lazer, mezoterapi gibi teknolojik yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Fakat lekeler ciddi boyutlarda değilse yada maddi yetersizlikler söz konusu ise doğal yöntemlerle de bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Cilt lekeleri için uygun olan maskeleri aşağıda belirttik. Siz kendinizce uygulaması en kolay olanı seçebilirsiniz.

Maydanozlu limon kürü

Yarım demet maydanozu yıkadıktan sonra büyük parçalar halinde doğrayın, bir cezve ya da küçük bir tencerede bir su bardağı kaynayan suyun içine atın, 10 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra içine bir adet limonun suyunu ekleyin kapaklı bir cam kavanozda saklayarak her gün pamukla lekeli bölgeye sürün.

Maydanozlu yoğurt maskesi

Yarım demet maydanozu yıkayın ve blenderdan geçirin. İçine 1 yemek kaşığı yoğurt ve yarım limonun suyunu ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı haftada iki kez lekeye uygulayın ve yarım saat bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

Kafur yağı ve limonlu leke açıcı

1 çorba kaşığı kafur yağı, 2 çorba kaşığı ezilmiş maydanoz, 2 çorba kaşığı rendelenmiş salatalık, 1 yemek kaşığı rendelenmiş soğan ve 1 yemek kaşığı kili cam bir kasede karıştırın. Karışımı lekeli bölgeye masaj yaparak uygulayın ve 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Haftada 2 kez düzenli olarak kullanın.

Leke açıcı patates

Bir adet patates ikiye bölün lekeli bölgeyi patates dilimiyle ovun ya da yarım patatesi rendeleyin, patatesin suyuyla lekeleri ovun. Cilt lekelerini yok etmede patates çok etkili bir üründür. Ancak etkisi uzun sürede görülebildiği için her akşam düzenli olarak uygulanırsa, bir ay içinde lekelerin açıldığını fark edeceksiniz.

Karbonatlı leke maskesi

1 çorba kaşığı ev yoğurdunun içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyip iyice karıştırın. Bu karışımı lekeli bölgeye uygulayıp 10-15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Haftada bir kez uygulandığında lekelerin açıldığı fark edeceksiniz.

Yoğurtlu leke açıcı maske

1 tane yumurtanın beyazını köpürünceye kadar çırpın ve içine yarım yemek kaşığı ev yoğurdu ekleyin, içine 1 tatlı kaşığı limon suyu katıp yeniden karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı lekeli bölgeye sürün ve kuruyuncaya kadar bekleyin. Sonrasında ılık su ile yıkayın. Haftada bir uygulamanızda fayda var.

Sütlü papaya kürü

Öncelikle yarım çiğ papayayı çatalla ya da blenderla ezip püre haline getirin. İçine 1 yemek kaşığı kaynar süt katın ve elde ettiğiniz karışımı haftada iki kez lekeli bölgeye uygulayın.

Sirkeli soğan kürü

Yarım soğanı rendeleyin ve içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı cam bir kavanozda ağzı kapalı olarak saklayın akşamları lekeli bölgeye bu kürü sürün ve yarım saat bekleyip ılık su ile yıkayın.

Kalamin losyonu (tutya taşı)

Kalamin losyonunun ciltte sonradan oluşan lekeleri açıcı özelliği biliniyor. Bunun için lekeli bölgeyi her gece kalamin losyonuyla bastırmadan hafifçe ovmanız gerekiyor. Bu sayede ciltteki fazla yağ yok edilecek, var olan lekeler hafifleyecek ve yeni leke oluşumu engellenecektir.

Aloe vera ve E vitamini karışımı

Aloe vera çok uzun yıllardır cilt lekeleri tedavisinde etkin olarak kullanılan bir doğal leke açıcıdır. Aloe vera jölesine bir tane de E vitamini kapsülünü ekleyip karıştırın. Yüz ve diğer bölgelerdeki lekelere haftada 3 kez düzenli olarak uygulayın.

Ballı leke kremi

Cam bir kaseye 1 yemek kaşığı bal, 1 adet taze sıkılmış limon suyu, 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu koyun ve krem kıvamını alıncaya kadar karıştırın. Karışımın kıvamına göre malzemeleri artırabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı her akşam lekeli bölgeye uygulayın. Bu karışımı ağzı kapalı bir cam kavanozda saklayabilirsiniz.

Sandal ağacı macunu

Çok eski çağlardan beri cilt lekelerini açmak için kullanılan sandal ağacı macunundan faydalanmakta yarar var. 1 yemek kaşığı gliserin, 1 yemek kaşığı gül suyu ve bir miktar sandal ağacı macununu krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Lekeli bölgeye haftada 2-3 kez uygulayın, 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort