to top

Çikolata nın sağlık üzerindeki şaşırtıcı 5 faydası

Bir beslenme uzmanına göre, çikolata hem zihinsel hem de fiziksel rahatlamanız  üzerinde şaşırtıcı derecede olumlu etkilere sahip olabilir.

 

Çalışmalar, kafein, teobromin, tirozin ve triptofan dahil olmak üzere ruh halini düzelten kimyasalların karışımı ve lezzetli tadı sayesinde çikolatanın kendini iyi hissettirdiğini göstermiştir.

Bununla birlikte, mümkünse sütlü çikolatadan daha fazla sağlık faydası sunduğu için, kakao katı içeriği yüksek olan bitter çikolatayı tercih etmek önemlidir, ayrıca yağ oranı daha düşüktür ve antioksidanlar içerir.

İngiliz bir Beslenme uzmanı  yardımıyla, iyi dengelenmiş bir diyetin bir parçası olarak, çikolata atıştırmanın en iyi beş sağlık yararını bir araya getirdik.

Çikolata seni neşelendirebilir

Çikolatanın tadı, kokusu ve dokusu beynin iyi hissettiren alanlarını uyarır. Çikolata ayrıca, beynin doğal anti-depresanı olan serotonin üretimini uyaran esansiyel bir amino asit olan triptofan içerir. Uzmanlar, neden olduğu yoğun duyguları, aşık olduğumuzda yaşadıklarımızla eş değer görür.

Çikolata kalp sağlığını iyileştirir

Çikolata yemek, flavonoid adı verilen yüksek miktarda kimyasal madde sayesinde kan basıncını düşürebilir, kanı inceltebilir (inme riskini azaltabilir) ve anti-inflamatuar faydalarla birlikte gelir.

Cooper, “Flavonoidler ayrıca vücudu daha fazla nitrik oksit üretmeye teşvik ediyor gibi görünüyor, bu da kan damarlarını genişletmeye ve rahatlatmaya yardımcı oluyor, ve kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor.

Çikolata atardamarlarınızı korur

Çikolatadaki flavonoidler ayrıca LDL (kötü huylu) kolesterolün kötü etkilerini önlemeye yardımcı olarak arterlerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olur. Flavonoidler, kakao yağında bulunan, kötü kolesterolü yükseltmeyen ve hatta koruyucu iyi kolesterol seviyelerini artırabilecek stearik asit adı verilen alışılmadık bir doymuş yağ türünün yüzde 50’sinden fazlasını içerir.

Çikolata  öksürükleri yatıştırır

Çikolata ayrıca, merkezi sinir sisteminden beyne mesaj ileten vagus siniri üzerinde hareket ederek öksürüğü baskıladığı gösterilen teobromin adı verilen bir kimyasal içerir.

Çikolata beyne yarar sağlar

Kakao ve yeşil çayda bulunan epikateşin adı verilen bir kimyasal da beyni Alzheimer hastalığında gelişen yapışkan proteinlerin veya amiloid plaklarının oluşumuna karşı korumaya yardımcı olabilir.

Cooper, “Hepimiz çok fazla şekerli veya yağlı yiyeceğin obezite ve diğer sağlık sorunlarına neden olduğunu biliyoruz, ancak çikolata severler için iyi haber, küçük miktarların da bazı sağlık yararları olabileceğidir” diyor. “Bu yüzden, iyi dengelenmiş bir diyetin parçası olduğu sürece, kendinizi şımarttığınızda suçlu hissetmenize gerek yok.”

Ne tür çikolata tercih edilmelidir?

Genel olarak, çikolata ne kadar koyu olursa (% 70 ve kakaonun üstüne bakın), flavonoid içeriği o kadar yüksek olur. Flavonoidler, brokoli, soğan, meyve ve çay gibi gıdalarda bulunur ve insanları bazı kanser ve kalp hastalıklarına karşı korumaya yardımcı olabilir.

Cooper, “ Muhtemelen içerik listesinde kakao çekirdekleri, kakao, çikolata likörü veya kakao kütlesini listeleyen koyu bir çikolatada daha fazla flavonoid elde edersiniz, bu yüzden etiketi kontrol edin, “diyor Cooper. ‘Sütlü çikolata çok az flavonoide sahip olma eğilimindedir ve beyaz çikolatada ise  hiçbiri yoktur.’

Çikolata iyi bir atıştırmalık mı?

Şaşırtıcı bir şekilde, bitter çikolata ‘düşük GI’ gıda olarak sınıflandırılır, bu da küçük bir bar yedikten sonra kan şekeri seviyelerinde hızlı bir artışa neden olmadığı için yemekler arasında uygun bir atıştırmalık olduğu anlamına gelir. Çünkü içerdiği yağ şekerin emilimini yavaşlatır.

Çikolatanın kafein içeriğinin de konsantrasyonu ve enerjiyi geçici olarak artırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ancak kafein alımınızı azaltıyorsanız, çikolatanın kafeinli bir ürün olarak sayıldığını unutmayın!

Ölçülü miktarlarda yerseniz, sağlıklı, dengeli bir diyetin yanı sıra, çikolata kilo alımına neden olmaz ve kesinlikle size herhangi bir zarar vermez.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.