to top

Çene Kayması Nasıl Anlaşılır?

 cene_kadin_dis_mkl

Çene kayması günümüzde sıkça rastlanılan ortodontik bir hastalıktır. Çene kayması kısaca çenede bulunan kasların veya disklerin zarar görmesi dolayısıyla düzgün çalışamaması durumudur. Takip edilmemesi ve tedavi uygulanmaması durumunda çene kayması zaman içerisinde kişilerin günlük yaşantılarını ve fonksİyonlarını engelleyecek duruma gelebilir. Erken teşhis sayesinde çene kayması çok kısa bir zaman içerisinde düzeltilebilir. Bu nedenle de aşağıdaki belirtilerden herhangi birinin veya birkaçının görülmesi durumunda hemen bir ortodontiste görünmeniz önerilir.

Çene kayması belirtileri:

  • Çenede veya çene kaslarında ağrı
  • Çenede takılma veya çene hareketlerinde kısıtlılık
  • Çene hareketi sırasında tıkırtı veya herhangi bir sesin duyulması
  • Çeneyi açıp kaparken kayma hissi ya da çenenin tam oturmaması
  • Baş ağrısı
  • Kulak ağrısı

Bu semptomlardan birkaçını gözlemlemeniz durumumda en yakın zaman içerisinde ilgili bir uzmana danışın aksi taktirde ağrılarınız kronik bir hal alabilir ve zaman içerisinde mecvut semptomlarda artış dahi gözlenebilir.

Çene kayması neden olur?

Çene kaymasının oluşmasının başlıca sebeplerinden biri kişilerin çoğunlukla uyku halindeyken veya bazı kişilerde uyanıkken bile sürekli olarak dişlerini sıkmasıdır. Dış sıkma takıntısının temelinde ise bazı psikolojik bozukluklar veya yoğun stres saklı olabilir. Bunun yanı sıra bazı kişilerdeki eklem bozuklukları da çene kaymasına sebep olur. Çene kaymasının bir diğer sebebi ise uzun süreli diş teli kullanımı olabilir. Konuşurken veya yemek yerken çene kaslarınızı doğru ve eşit şekilde kullanmamanız durumunda sağ ya da sol çenenizde bulunan disk şeklindeki eklemlere aşırı yük biner ve diskler bu nedenle aşınabilir. Çene içerisindeki dokular, kaslar ve hatta kıkırdak dokular hasar görebilir.

Nelere dikkat etmeli?

Çene kaymanız varsa öncelikli olarak ağrı duyduğunuz zamanlar ağrı kesici kullanabilirsiniz. Yemek yerken küçük lokmaları uzun sürede çiğneyin. Elma ve benzeri sert yiyecekleri ısırarak yemeyin. Sakız çiğnemeyin. Stresten uzak durun. Eğer dişlerinizi sıkıyorsanız sıkmamaya çalışın veya bir ortodontiste başvurun ve sizin için diş sıkmayı engelleyen bir implant yapmasını isteyin. Maaselef ki çene eklemi ameliyatları kolay ameliyatlar değildir ve başarı oranı düşüktür. Bu nedenle çene kaymanızın artmasını engellemek adına bu hususlara dikkat etmeniz sağlığınız için faydalı olacaktır.

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.