Yukarı

Bu Besinler Doğal Antibiyotik

Günümüzde bilinçsiz antibiyotik kullanımı artış gösteriyor. Öyle ki son zamanlarda oldukça tartışma konusu oldu bu durum.
Gereksiz antibiyotik kullanımı vücuda zarar verebiliyor. Bu yüzden doktorlar da antibiyotiğin doktor kontrolünde kullanılması gerektiği konusunda aynı düşünüyor. Vücutta hastalık belirtilerinin ilk ortaya çıktığı anda ya da çıkmadan önce bazı gıdalara beslenme düzeninde yer verilerek doğal antibiyotik etkisi oluşturmak mümkün. Doğal besinlerle bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz ve hastalıklara karşı savaş açabilirsiniz. Böylece kendinizi doğal ve en sağlıklı yöntemlerle koruyabilirsiniz. İşte sofranızdan hiç eksik etmemeniz gereken doğal antibiyotikler:

1. Bal

En iyi doğal antibiyotikler arasında yer alan bal antioksidan ve iyileştirici özelliği ile şifalı besinler arasında yer alır. Antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve antiseptik özellikleri ile çok faydalıdır. İçerisinde bulunan enzim sayesinde hidrojen peroksiti serbest bırakır. Böylece vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur ve bakterilerin büyümesini engeller.

2. Zencefil

Mucizevi besinler arasında yer alan zencefil, bakterilerin neden olduğu birçok hastalıkların tedavisinde kullanılır. Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlara karşı savaştığı için çok etkilidir. Bal, zencefil ve limon karışımı boğaz ağrısı ve öksürüğe de çok iyi gelir.

3. Sarımsak

En güçlü ve etkili besinler arasında yer alan sarımsak, içerisinde bulunan allisin bileşiği sayesinde penilisine benzer özelliklere sahiptir. Grip, nezle, eklem enfeksiyonları, öksürük, ses kısıklığı gibi birçok rahatsızlıklara karşı antiseptik özelliği sayesinde çok faydalıdır.

4. Turp

Potasyum, folik asit ve C vitamini yönünden çok zengin olan turp güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelir. İdrar yolu ve akciğer enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılır.

5. Lahana

C vitamini deposu olan lahana bağışıklık sistemini güçlendirir ve mikroplara karşı savaşır. Kansere karşı da oldukça etkili olan lahana, suyu ile mide ülserine de çok iyi gelir.

6. Nar

Kıpkırmızı rengi ve lezzeti ile en şifa saçan meyvelerden biridir. Grip ve soğuk algınlığına karşı birebirdir. Tansiyon düşürücüdür ve çarpıntıya iyi gelir. Cilt kanseri ve prostat kanserine karşı mücadele eder. Böbrek iltihaplarını temizler ve vücudu toksinlerden arındırır.

7. Brokoli

Mutfağınızdan eksik olmaması gereken sebzelerden biri brokoli. Karoten, A, E ve C vitamini yönünden çok zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı çok etkilidir. Kansere karşı koruyucu bir görev üstlenir. Sinir sistemi, kalp, göz, kemik sağlığı gibi birçok hastalıklara karşı sizi korur.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort