to top

Bonfilenin Peynirle Randevusu : Peynir Soslu Şaşlık

Yaklaşık bir parmak kalınlığında ve uzun şeritler halinde kesilen bonfile parçalarının en lezzetli hali peynir soslu şaşlık olabilir. Özgür Şef’de özel marinasyonunda yaklaşık 1 hafta kadar dinlenen ve fazla pişirilmeyen etler, özel peynir sosu eşliğinde servis edilir.

Önceden dinlendirilmiş bonfile eti kullanır ve pişirme sürelerine dikkat ederseniz; oldukça kısa sürede hazırlanan ve lezzetli bir et yemeği tarifine imza atmış olursunuz.

 

KAÇ KİŞİLİK
1 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ
20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ
15 dakika

Malzemeler

200 gram şaşlık eti180 gram cheddar sos (eritilmiş cheddar peyniri ve baharat karışımı)60 gram krema5 gram ince çekilmiş deniz tuzuServisi için:3 adet tortilla ekmeği75 gram kültür mantarı65 gram sivri biber

Püf Noktası
Bonfile yağsız bir et olduğu için pişirme işlemi öncesinde üzerine zeytinyağı gezdirmeyi unutmayın, az pişirmekten korkmayın.İnce ince kesilen ve şişlere geçirilen dana bonfile parçaları, yumuşak ve lezzetli olması için kısa sürede pişirilmeli sonrasında ayrı bir yerde sunulan özel peynir sosuyla birlikte servis edilmelidir.

Pişirme Önerisi
Cheddar sosu; ocak üzerinde ya da fırında uzun süre ısıtmış olduğunuz döküm bir tava üzerinde rendelenmiş cheddar peyniri ve kremayı karıştırarak kısa sürede hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?
Bonfilenin uç kısmında kalan bölümleri (uca doğru incelen kısımları) yaklaşık bir parmak kalınlığında uzun ince şeritler halinde kesin.

Uzunlamasına (s) çizecek şekilde şişe dizdiğiniz bonfile parçalarının üzerine az miktarda deniz tuzu serpiştirin.

Şişleri arkalı önlü ters çevirerek kızgın ızgara üzerinde kısa sürede pişirin.

Cheddar sosu için; rendelenmiş cheddar peynirini önceden ısıtılmış döküm bir tava üzerinde baharat karışımı ve kremayla karıştırın.

İnce ince dilimlediğiniz kültür mantarları ve bütün sivri biberleri ızgarada pişirin. Arzuya göre tortilla ekmeklerini ısıtın.

Sıcak cheddar sosu içine aldığınız şaşlık parçalarını; tortilla ekmekleri, ızgara mantar ve sivri biberler eşliğinde servis edin.

Servis Önerisi
Arzuya göre ızgarada pişirilen mantar ve sivri biber parçalarını peynir sosuyla harmanladıktan sonra da servis edebilirsiniz.Cheddar sosa son olarak rendelenmiş kaşar peyniri ekleyebilirsiniz.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.