to top

Bir Şiş Daha : Ciğer Şiş

İki parça ciğer, bir parça kuyruk yağı, iki parça ciğer, bir parça kuyruk yağı… Sabaha kadar aynı işlemi tekrarlayabiliriz, inanın bize. Kömür ya da mangal ateşinde renk alana kadar kızaran ciğer şişler kimyon ve sumaklı kuru soğanla buluşup afiyetle yenmez mi? Yanında bol köpüklü buz gibi bir bardak ayran içilmez mi?

Mis gibi yenir, ne de güzel yenir.

KAÇ KİŞİLİK
5 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ
30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ
20 dakika

Malzemeler

1 kilogram kuzu ciğeri300 gram kuyruk yağı1 çay kaşığı tuz1/2 çay kaşığı kimyonServisi için:2 adet orta boy kuru soğan1 tatlı kaşığı sumak
Nasıl Yapılır?
Bol suda yıkayıp fazla suyunu süzdürdükten sonra kağıt havlu yardımıyla kuruladığınız kuzu ciğerini küçük parçalar halinde kesin. Tuz ile harmanlayın.

Kuyruk yağını ciğerlerle uyumlu olacak şekilde kesin. Ciğer parçalarını çöp şişlere geçirmeye başlayın. İki ya da üç parça ciğerin ardından bir parça kuyruk yağı takın. Aynı işlemi tüm şişlere uygulayın.

Ciğer şişleri mangal ateşinde ters yüz edip her tarafı kızarana kadar pişirin.

Kimyon serpip yufka ekmekleri eşliğinde sıcağı sıcağına servis tabaklarına aldığınız ciğer şişleri, piyazlık doğradıktan sonra sumakla harmanladığınız kuru soğanlar eşliğinde servis edin.

Servis Önerisi
Piyazlık doğradığınız kuru soğanları, yüksek ateşte soteledikten sonra baharatlarla çeşnilendirip ciğer şiş yanında servis edebilirsiniz.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.