Yukarı

Benekli muzun bilinmeyen faydaları

Amerika’da muz her yıl en çok tüketilen meyve olarak kayıtlara geçmektedir. Muzu takip eden meyveler ise elma ve portakaldır. Çoğunlukla muzu 1 hafta içinde tüketebileceğimiz kadar alırız. Aldığımızda muz, yeşil-sarı renkte olup üzerinde noktalar bulunur ve dolapta beklerken de olgunlaşmaya devam eder. Sonunda muz tam olarak olgunlaştığında üzerinde kahverengi lekeler belirmeye başlar ve bu lekeler giderek büyür. Çoğumuz bu lekeler yüzünden muzun çürüdüğünü ve yenmeyecek hale geldiğini düşünürüz. Aslında çoğu meyve kahverengiye döndüğünde çürüdüğünden böyle düşünmemiz gayet doğal.

Fakat bilinenin dışında bu olgunlaşmış muz olarak nitelendirilen meyvenin 9 muhteşem faydası var:

1-) Kansere Karşı Oldukça Etkili

Kahverengi benekli muz, kanserli tümörleri yok ediyor ve tümör nekroz faktörü (kanserli hücreleri yok eden bir hormon) etkisine sahip. Benekli muz, kanseri önlemedeki bu güçlü etkisinden dolayı tercih edilmelidir.

2-) Hazımsızlığa İyi Geliyor

Kahverengi benekli yani olgunlaşmış muz, hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi problemlere karşı etkili olan doğal antasitler açısından oldukça zengindir. Bir adet muz, mide problemlerinin giderilmesinde yardımcı olabilir.

3-) Kan Basıncını Dengeler

Potasyum açısından zengin olan Kahverengi benekli muz, yüksek kan basıncını, aniden düşürmekte etkilidir.

4-) Depresyondan Korur

Muz, triptofan adındaki amino asitler içerir ve bu özelliği ile tam bir anti-depresan etkisine sahiptir. Depresyondan korunmaya yardımcı olan muz, sakinleştirici bir meyvedir ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.

5-) Kabızlığa İyi Gelir

İçerdiği lif içeriği ile Kahverengi benekli muz, bağırsak hareketlerini hızlandırır ve kabızlığa karşı rahatlatıcı bir etkide bulunur.

6-) Enerji Seviyesini Arttırır

Kahverengi benekli muz, azalan enerji seviyesini çok hızlı bir şekilde yükseltebilir. Özellikle, spordan sonra bir adet muz tüketmek hem enerji seviyesini yükseltir, hem de içerdiği potasyum sayesinde kasların gerilmesini engeller. Muzun, fiziksel açıdan dayanıklılığı arttırdığı, pek çok araştırma sonucunda teyit edilmiştir.

7-) Ülsere Karşı Etkilidir

Kahverengi benekli muz, bazı baharatların ve daha başka gıdaların neden olduğu ülser gibi sindirim sistemi hastalıklarına karşı etkili bir besindir. Yumuşak dokusu sayesinde muz, sindirimi kolaylaştırır.

8 -) Anemi (Kansızlık) Riskini Azaltır

Muz, demir minerali açısından çok zengin bir besin maddesidir. Demir, vücudun beslenmesini ve oksijen dolaşımını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin ana bileşenidir. Kahverengi benekli muz, bu sayede kansızlık riskini azaltır.

9-) Adet Ağrılarını Giderir

Kahverengi benekli muz, içerdiği B6 vitamini ve potasyum yardımı ile adet ağrılarının giderilmesinde etkili bir gıdadır.

Kahverengi benekli olgunlaşmış muzun sindirimi çok daha kolaydır. Muz ayrıca, mükemmel bir antioksidandır. Kilo verirken tüketilebilecek en güzel gıdalardan biri muzdur.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort