Yukarı

Bebeklere Hangi Balıklar Yedirilmeli?

Balık sağlıklı gelişim açısından ve özellikle beyin bölgesini geliştirdiği için gerek küçüklerin gerekse büyüklerin tüketmesi gereken deniz ürünlerinden biridir. Bebeklerin fizyolojik ve ruhsal gelişimine etkili olan bir besin kaynağıdır.

Bebeklere 8. aydan itibaren balık yedirilmelidir. Bebeklere ilk başta dip ve derin su balıkları olmamalı. Uskumru, kılıç balığı bebeklere verilmemeli. İlk başlangıçta somon, tuna balığı bebeklere ağır gelebilir. Ancak yedirilmeli ve bebek balığa alıştırılmalıdır.

Bebeklere verilmesi gereken balığın beyaz etli ve mevsime uygun olması gerekir. Deniz levreği, mezgit, dil balığı olabilir. Palamutun kokusu ve tadı ağır olduğu için vermemeniz daha iyi olacaktır. Palamutu 1 yaşından sonra yedirmeniz daha iyi olacaktır.

Bebeklerin severek yediği balık dil balığıdır çünkü kokusu ve tadı hafiftir. 8 aylık bebeğe yedirebileceğiniz dil balığı miktarı 80-90gr, 50-70gr mezgit ve levrek yedirin.

Balığı soğan, sarımsak, havuç, patates, kereviz yaprağı, maydonoz ve zeytinyağıyla pişirerek buğulama şeklinde yaparak vermeniz önerilir. Böylece bebek hem balığın suyunu, etini ve sebzeleri tatmış olur. Balık piştikten sonra 2 damla limon damlatabilirsiniz. Balığı ezerek yediriniz.

 

 

 

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved