Yukarı

Barok trendin kumaşı brokar

Günümüz modasında barok rüzgarları esiyor tarz olarak da değişik bir kumaş dokusuna sahip.. Ortaçağ-Ronesans döneminin desenlerini yansıtan barok trendinde kullanılan kumaşlar ise brokar olarak tanımlanıyor. 

Brokar, altın veya gümüş işli ipekli, kendinden kabartmalı desenlere sahip bir kumaş çeşididir. Bir süre öncesine kadar sadece gece elbiselerinde kullanılan bir kumaş olmakla birlikte ağır ve şık bir havası olduğu için genelde davetlerin, düğünlerin baş kahramanı olur. Markaların brokar kumaşı günlük kullanıma uyarlayacak şekilde kullanmaları sebebiyle sokak stili önderlerinin de sıklıkla brokar kumaş kombinlere yer vermiş olmaları aslında bir kaç senedir bu kuralların yıkılmaya başlamasına sebep oldu. Brokar kumaş son zamanlarda ise en çok elbise, ceket ve kalem etekler de kullanılıyor. Ağır ve şık bir kumaş olmasının yanında kalın bir kumaş olması da giyerken çok dikkat edilmesi gerektiğini ortaya çıkarıyor.

Doğru kombinlendiğinde günlük olarak da kullanılabilir

Brokar kumaş en çok 16. ve 17. yüzyıllarda kullanılırmış. Asaletin temsilcisi olarak kullanılan bu kumaştan yapılan kıyafetler giyildiği zaman takıya pek gerek kalmıyor, özellikle de günlük bir kıyafette bu kumaşı tercih ettiyseniz. Kısacası doğru parçalarla kombinlediğiniz zaman brokar kıyafetler ile de gündüz vakti sokaklarda rahatça dolaşabilirsiniz.

Kabartmalı desenler göze çarpıyor

Aslında gösterişin ön planda olduğu barok trendinde brokar kumaşın altın ve gümüş gibi renklerdeki kabartmalı desenleri göze çarpar. Kısacası işlemeler, altın ve gümüşler, danteller ve güpür trendin detayları olarak sayılabilir. Aslında brokar kumaşın ve barok trendinin bu kadar popüler olmasının bir sebebi de devam eden metalik renk trendi ki metalik renkleri üzerinizde taşımanın en şık yollarından biridir brokar modası. Her ne kadar elbise, etek ve ceketler ile brokar kumaş, günlük hayatımıza girmiş olsa dahi, pantolonlardan, ayakkabılara, saç aksesuarlarından çanta ve takılar kadar pek çok alanda brokar modası yansımasını görmek mümkün.

Brokar kumaşlar nasıl kombinlenmeli

Bu kumaş türü, yapısı itibariyle vücudu olduğundan daha kalın gösterme riskini taşımaktadır. Dolayısıyla brokar kullanacağınız zaman çok dikkatli olun ve vücut hatlarınız ince ise tercih edin veya vücudunuzun ince olduğunu düşündüğünüz bölgesinde bu kumaşa yer verin. Bu kumaşı üzerinizde görenlerin perdeye benzetmesini istemiyorsanız çok doğru kombinlemeniz gerektiğini unutmayın. Brokar kumaş tek başına göz alıcı olduğu için, seçtiğiniz diğer parçalarınızın sade, soft renklere sahip parçalar olmasına dikkat edin. Kombin yapmakla uğraşmak istemiyorsanız ama bu kumaşı da kullanmak istiyorsanız, biraz kabarık bir eteğe sahip elbise tercih edebilirsiniz. Tek parçanın kullanım kolaylığı yadsınamaz ki size sadece sade bir ayakkabı ve çanta seçmek kalır.

Eskiden günlük kullanılması mümkün olmayan bu kumaşı 2016 brokar modası ile birlikte aslında artık daha rahat şekilde kullanabilirsiniz.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved